Trakya Üniversitesi Hastanesi'ne doğum için başvuran kadınların aile sağlığı merkezlerindeki gebe izlemlerini kullanma durumu
The usage of pregnancy monitoring in family health centers of women who applied to Trakya University Hospital for birth
- Tez No: 768870
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmamızda Edirne'de 3. basamak hastanesine doğum için başvuran kadınların aile sağlığı merkezlerindeki doğum öncesi bakım hizmetlerini kullanma durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız 1 Aralık 2019 – 22 Mart 2020 ve 1 Haziran 2020 – 15 Temmuz 2020 tarihleri pandemi sebebiyle belirli süre ara verilerek iki aşamada yapılmıştır. Araştırmamız Trakya Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne doğum için başvuran 18 yaş ve üzeri 257 kadına yüz yüze anket yöntemi ile uygulanmıştır. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS 24 paket programına işlenerek analizleri yapılmıştır. Gebelerin aile sağlığı merkezine başvuru sayıları ortalama değeri 5±2,8 olarak saptanmıştır. Aile sağlığı merkezine başvuran kadınlardan 43'ünün (%17,3) anne sütü ve emzirme, 38'inin (%15,2) kolostrum, 28'inin de (%11,2) sigara alkol ve madde kullanımı konusunda aile sağlığı merkezinden bilgi aldıkları saptanmıştır. Aile sağlığı merkezinde sadece 1 gebeye doğumun nerede ve kim tarafından yapılacağı konusunda bilgi verildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the usage of antenatal care services in family health centers of women who applied to a tertiary care hospital for delivery in Edirne. Our study was conducted in two phases; between 1 December 2019 - 22 March 2020 and 1 June 2020 - 15 July 2020 with a break due to the pandemic. Our research was conducted with 257 women aged 18 and over who applied to Trakya University Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic for delivery and a questionnaire was applied using face to face method. The data were evaluated in the SPSS v.24 package program. The average number of pregnant women's applications to the family health center was found as 5±2.8. It was determined that 43 (17.34%) of the women who applied to the family health center received information about breastmilk and breastfeeding, 38 (15.2%) about colostrum, 28 (11.2%) about smoking, alcohol and substance use. It was found that in the family health center only one pregnant was given information about where and by whom the delivery would take place in family health centers.