Pet harmanlarının hazırlanması ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Preparation of pet blends and investigation of some properties
- Tez No: 768894
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAŞGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, polietilen tereftalat (PET), ve üç farklı tip polietilen tereftalat glikol (PET-G) kullanılarak PET harmanları hazırlanmış ve kullanılan PET-G'lerin PET'in camsı geçiş sıcaklığı (Tg), erime ve kristalizasyon gibi özelliklerine etkileri incelenmiştir. PET-PETG harmanları laboratuvar ölçekli tek vidalı ekstruderde, eriyik harmanlama yöntemi ile hazırlanmıştır. Harmanların erime ve kristallenme davranışları diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), viskoelastik davranışları dinamik mekanik analiz (DMA), mikro-yapısal özellikleri ise X-ışını kırınımı (XRD) cihazı ile gerçekleştirilen testler ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, her üç tip PET-G ilavesinin PET'in erime sıcaklığını düşürdüğü, bu etkinin GP 9480 ile hazırlanan numunede belirgin olduğu görülmüştür. Diğer yandan, her üç tip PET-G ilavesinin; PET'in hem soğuk kristallenmesini hem de eriyikten kristallenmesini zorlaştırdığı, 1501 HF'nin PET'in soğuk kristallenmesini engellediği, yüksek oranda GP 9480 ilavesinin ise kristallenme oranını arttırdığı bulunmuştur. Harmanların katı-hal viskoelastik davranışlarının incelenmesinde; GP 9480 ilavesi ile, harmanda tek bir Tg belirlenmiş olup, bu Tg değeri PET ve GP 9480'in Tg'leri arasında bir değere sahiptir. 1501 HF ve TX 1001 kullanılması durumunda ise, uyumsuzluğa da işaret eden hem PET hem de PET-G'lerin camsı geçiş sıcaklığı değerlerine yakın iki ayrı Tg belirlenmiştir. Farklı oranlarda (%10, %20, %30 ) GP 9480 içeren PET/PET-G harmanları için; bileşimdeki PET-G oranı arttıkça, PET'in erime sıcaklığının daha düşük sıcaklıklara kaydığı, camsı geçiş sıcaklığının ise PET-G oranı ile önemli ölçüde değişmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, polyethylene terephthalate (PET) and three different types of polyethylene terephthalate glycol (PET-G) blends were prepared and the effects of PET-G types on thermal properties such as glass transition temperature (Tg), melting and crystallization behaviors were investigated. PET-PETG blends were prepared by melt blending method in a laboratory scale single-screw extruder. Melting and crystallization behaviors of the blends were studied by differential scanning calorimetry (DSC), viscoelastic behaviors were examined by dynamic mechanical analysis (DMA) and micro-structural properties of samples were examined by X-ray diffraction (XRD) methods. According to the results, it was observed that all three types of PET-G additions decreased the melting temperature of PET, and this effect was evident in the sample prepared with GP 9480. On the other hand, it was found that all three types of PET-G addition made both cold and melt crystallization of PET difficult, and the 1501 HF type hindered cold crystallization of PET, the relatively high amount of GP 9480 increased the degree of crystallization. According to the solid-state viscoelastic measurement results of the samples, it was found that the glass transition temperature of PET increased with the addition of PET-G, and this increase was the most pronounced for the blends prepared with GP 9480. For PET/PET-G blends containing GP9480 in different ratios (10%, 20%, 30%), it was observed that increase in the amount of PET-G shifted the melting temperature of PET to lower temperatures, while the glass transition temperature did not change significantly.