Gebelerde vajinal örneklerden izole edilen candida türlerinin ve proteinaz aktivitelerinin preterm doğum ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 768901
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AŞKIN KEÇELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç Vulvovajinal kandidoz, doğurganlık çağındaki kadınların %75'inin hayatlarının bir döneminde geçirdiği bir enfeksiyondur. Candida'ların proteinaz ve fosfolipaz enzimlerinin patogenezden sorumlu olduğu; vajinal örneklerden izole edilen Candida'ların gebelerde preterm doğum ve diğer komplikasyonlara neden olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda, gebelerde vajinal Candida izolatlarının tanımlanması, enzim aktivitelerinin, antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi ve preterm doğum ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Obstetri polikliniğine gelen 100 gebeden vajinal kültürde Candida üremesi olan 57 gebe çalışma, kültürü negatif 43 gebe kontrol grubu olarak belirlenmiştir. İzolatlar konvansiyonel yöntemler ve Vitek-2 YST ID (BioMérieux, Fransa) ile tanımlanmıştır. Antifungal duyarlılıkları sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle, proteinaz ve fosfolipaz aktiviteleri fenotipik testlerle belirlenmiştir. Klinik veriler, gebe bilgi formları ve hastane bilgi sistemi aracılığıyla elde edilmiştir. Bulgular İzolatların %74'ü C. albicans, %24'ü C. glabrata idi. İzolatların %62'sinde proteinaz, %72'sinde fosfolipaz aktivitesi saptanmıştır. C. albicans'ta proteinaz ve fosfolipaz aktivitesi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. C. albicans izolatları flukonazole ve vorikonazole %98, klotrimazole %100 duyarlı bulunmuştur. C. glabrata izolatlarının tümü flukonazole doza bağlı duyarlı, vorikonazole %14 ve klotrimazole %86 dirençli bulunmuştur. Borik asit MİK90 değeri C. albicans'ta %0,1; C. glabrata'da %0,4 bulunmuştur. Çalışma grubu ile preterm doğum, düşük doğum ağırlığı ve Apgar skoru açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç Sonuç olarak çalışmamız, vulvovajinal kandidozda tür tanımlamasının önemini ve özellikle azol direnci olan albicans-dışı Candida'larda borik asitin tedavide alternatif olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose Vulvovaginal candidosis is an infection that 75% of women of childbearing age experience at some point in their lives. Proteinase and phospholipase of Candida are responsible for the pathogenesis; It is thought that Candida isolated from vagina may cause preterm labor and other complications. In our study, it was aimed to identify vaginal Candida isolates, to determine their enzyme activities, antifungal susceptibilities and to investigate their relationship with preterm birth. Materials and Methods Among 100 pregnants applied to obstetrics outpatient clinic, 57 pregnants with isolated Candida species were determined as study group and 43 with negative cultures were control group. Isolates were identified by conventional methods and Vitek-2 YST ID. Antifungal susceptibility was determined by broth-microdilution method, proteinase and phospholipase activities were determined by phenotypic tests. Clinical data were obtained through pregnant data forms and hospital database system. Results Of the isolates, 74% were C. albicans and 24% were C. glabrata. Proteinase was detected in 62% and phospholipase in 72%. They were found as statistically significantly high in C. albicans. C. albicans were 98% susceptible to fluconazole and voriconazole and 100% to clotrimazole. All C. glabrata isolates were dose-dependent susceptible to fluconazole, resistance to voriconazole and clotrimazole were 14% and 86%, respectively. Boric acid MIC90 value was 0.1% in C. albicans and 0.4% in C. glabrata. There was no statistically significant difference between the study group in terms of preterm birth, low birth weight and Apgar score. Conclusion In conclusion, our study showed the importance of species identification in vulvovaginal candidosis and that boric acid might be an alternative therapy for non-albicans Candida with azole resistance.