Experimental investigation and computational fluid dynamics (CFD) analysis of geothermal sourced hot air drying
Jeotermal kaynaklı sıcak hava kurutucusunun deneysel incelenmesi ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizi
  1. Tez No: 768912
  2. Yazar: NAZLI KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN GÖKÇEN AKKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN UTKU HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kurutma, meyve ve sebzelerin depolanmasında kullanılan en eski yöntemlerden biridir ve ürün ile çevre arasındaki ısı ve kütle transferinden oluşan ürünün raf ömrünü artırmak ve nakliye maliyetini düşürmek için kullanılan bir yöntemdir. Aslında bir meyve olan domates hem kuru hem de taze olarak tüketilmekte ve birçok gıda ürününde hammadde olarak kullanılmaktadır. Kurutma havası sıcaklığı, hava hızı ve bağıl Nem Oranı, konvansiyonel sıcak hava kurutma proseslerinde en önemli parametreler arasındadır. Yenilenebilir enerji kaynakları kurutma işleminde ısı kaynağı olarak kullanılabilir. Bu kaynakların en önemlisi jeotermal enerjidir ve Türkiye'de mevcut jeotermal kaynaklar kurutma işleminde kullanılmaya uygun bir potansiyele sahiptir. Bu tezin amacı, farklı kurutma sıcaklık ve hızlarında kurutulan domates dilimlerinin kalite parametrelerini incelemek ve domatesin kurutulmasında hangi sıcaklık ve hızın daha iyi sonuç verdiğini bulmaktır. Ayrıca kurutma deneylerinin HAD analizleri yapılmış ve deney ile teori arasındaki uyumluluk incelenmiştir. Bu tezde; Yenikale Isı Merkezi'ne daha önce kullanılmış olan dolap tipi jeotermal kurutucu kurulmuştur. Sıcaklık ve hava hızı gibi etkin kurutma parametrelerinin domateslerin kurutma kinetiği üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla 40-60-80 °C hava sıcaklıklarında ve 0,5, 1,5 m/s hava hızlarında deneyler yapılmıştır. Kurutulmuş domateslerin kalitesini belirlemek için pH, renk ve nem parametreleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler yardımıyla kuruma süresi, kuruma hızı, nem oranı, etkin difüzyon katsayıları belirlenmiş ve ince tabaka modelleri kullanılarak boyutsuz nem oranı modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drying is one of the oldest methods used in the storage of fruits and vegetables and is a method used to increase the shelf life of the product and reduce the transportation cost, which consists of heat and mass transfer between the product and the surrounding environment. Tomato, which is actually a fruit, is consumed both dry and fresh, and is used as a raw material in many food products. Drying air temperature, air velocity and relative Moisture Ratio are among the most important parameters in conventional hot air drying processes. Renewable energy sources can be used as a heat source in the drying process. The most important of these resources is geothermal energy and the geothermal resources available in Turkey have a suitable potential to be used in the drying process. The aim of this thesis is to examine the quality parameters of tomato slices dried at different drying temperatures and velocities and to find out which temperature and velocity gives better results in tomato drying. In addition, CFD analyzes of the drying experiments were made and the compatibility between the experiment and the theory was examined. In this thesis; a cabinet-type geothermal dryer, which was used before, was installed in Yenikale Heating Center. Experiments were carried out at 40-60-80 °C air temperatures and 0.5, 1.5 m/s air velocities in order to examine the effects of effective drying parameters such as temperature and air velocity on the drying kinetics of tomatoes. To determine the quality of dried tomatoes, pH, color and moisture parameters were determined. With the help of the data obtained, drying time, drying rate, moisture rate, effective diffusion coefficients were determined and dimensionless moisture rate was modeled using thin layer models.