Çocuk ve gençlere yönelik piyano eserlerinin üslup, tür ve piyano eğitimi açılarından incelenmesi
Analysis of piano sketches for children and young people in terms of style genre and piano education
- Tez No: 768913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNARE TARKUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Romantik Dönem piyano müziğinde yaşanan köklü değişimler piyanodaki ifade araçlarının zenginleşmesini ve piyano için bestelenen farklı nitelikteki eserlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu değişimler ışığında eski piyano ekolü ilkeleri gözden geçirilerek, piyano eğitimine yenilikçi bir yaklaşım getiren piyano metodları ve eğitim amaçlı yazılmış olan piyano eserleri ortaya çıkmıştır. Çocuk ve gençlere yönelik Schumann'ın“Gençlik Albümü”ve Debussy'nin“Çocukların Köşesi”isimli albümleri, yeni nesil piyanistlerin gerçek sanatsal değer taşıyan ve dönemin ruhunu yansıtan eserler aracılığıyla eğitilmesi amacıyla yazılmıştır. Söz konusu albümler, birer açıklayıcı başlıkları bulunan programlı türdeki minyatürlerden oluşmaktadırlar. Bir çocuğun hayal dünyası ve günlük yaşantısıyla ilgili kesitler tasvir eden bu minyatürler, farklı üslup, çalma tekniği ve tuşe anlayışının yanı sıra, pedal kullanımındaki farklılıklar gibi beceriler gerektiren ögeler de içermektedir. Dolayısıyla bu yapıtların piyano eğitiminde kullanılması, genç piyanistlerin müzikalite ve teknik beceriler yönünden gelişimlerine katkı sağlamanın yanı sıra, zengin içerikleriyle öğrencilere müzik sevgisi aşılama açısından yarar sağlamaktadır. İzlenimcilik akımını temsil eden bestecisi Debussy'nin“Çocuk Köşesi”süitinde müzikal dil daha karmaşık bir yapıdadır. Besteci albümdeki minyatürlerde, disonans, sonoriteler, farklı armonilerin üst üste eklendiği pedal teknikleri, caz müziği ritimleri gibi ifade araçlarında kullandığı cesur yöntemler sayesinde piyanoya farklı bir yorum getirmiştir. Hem kızını eğlendirmek hem de müziği bir çocuğun gözünden keşfetmek amacıyla bestelenen bu albüm, bir nevi bir çocuğun büyümesini izlemenin nostaljisini içermektedir. Saygun' un“İnci'nin Kitabı”ve Erkin'in“Duyuşlar”isimli piyano albümlerinde, geleneksel Türk müziğinin izlerini yansıtan makamsal etkiler, aksak ritimler ve pentatonik diziler gibi çeşitli teknik ögelerin şiirsel bir anlatımla sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fundamental changes in the Romantic Period led to the enrichment of piano music and the emergence of different works composed for piano. In the light of these changes, the piano works and piano methods that bring an innovative approach to education emerged while reviewing the principles of the old piano school. Schumann's“Young Album”for children and young people and Debussy's“Children's Corner”albums are composed for the education of new generation pianists through works that are valuable and reflect the spirit of the period. The aforementioned albums were composed of programmatic type miniatures with descriptive titles.These miniatures, which depicts sections about a child's imagination and daily life, include different style, playing technique, and touch understanding, as well as the differences in the use of pedals that require skills. Therefore, the use of these works for piano education contributes to the development of young pianists in terms of musicality and technical skills in addition to their beneficial feature for installing a love of music. A musical in the“Children's Corner”suite of Debussy, who is the composer representing the Impressionism movement, has a more complex language. The composer has brought a different interpretation of the piano thanks to the bold methods he used in expression tools such as sonorities, pedal techniques in which different harmonies are added on top of each other, and jazz music rhythms. This album is composed for entertaining his daughter and exploring music through a child's eyes and it also conveys the nostalgia of watching a child grow up. In Saygun's piano albums called“Inci's Book”and Erkin's“Impressions”various technical elements such as modal effects reflecting the traces of traditional Turkish music, lame rhythms, and pentatonic scales were presented with a poetic expression.