Tek kademeli Santrifuj pompalarda girişteki çarpma kayıplarının deneysel incelenmesi ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) ile çözümü.
Experimental investigation of entrance shock losses in single stage centrifugal pumps and solution with computational and fluid dynamics (CFD )
- Tez No: 453486
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Pompalar farklı endüstriyel uygulamalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle, imalatçıların, yeni tasarım geliştirmeleri ve yüksek verim elde etmeleri için çok sayıda proje üretmeleri gerekmektedir. Bu tez, santrifüj pompanın dizayn ve performans analizini ele almakta ve farklı devir sayılarında şok kayıplarının performans üzerindeki etkisini incelemektedir. Deneyler sırasında, tek kademeli ve bir santrifüj pompadan elde edilen verimlerle analiz yapılmıştır. Pompa üretilmeden önce, dizaynları doğrulamak için dizayn safhasında HAD (Hesaplamalı Akış Dinamiği) yazılımı kullanılmıştır. Çalıştırma safhasından sonra, deneysel sonuçlar, HAD'nin simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amaçları şunlardır: Birincisi, daha yüksek verim elde etmek için, şok kayıplarını ve güç tüketimini azaltmaktır. İkincisi, akış problemi olmaksızın, basınç kenarında yüksek hızda sürekli üniform bir akış elde etmektir.
Özet (Çeviri)
The pumps have been utilized widely in different industrial and residential applications. Therefore, significant number of studies have done in this field to achieve highest possible efficiency for these machines, which lead the manufacturers to develop new design and manufacturing techniques for pumps. This thesis deals with the design and performance analysis of centrifugal pump and explains the effect of shock loses on a performance at different rotating speed. It is analyzed by using a data came from single-stage end suction centrifugal pump during experiments. Computational fluid dynamics (CFD) software were used during the design phase to validate the designs before the pumps production. The experimental results were compared with the simulation results from CFD after the operation phase. The objectives of this study are: First, decreasing the shock losses and power consumption to gain higher efficiency. Second, obtaining uniform continuous flow in the outlet section at high speed without fluid problems.