The influence of business on foreign economic policy: The case of Turkey and MUSIAD
İş dünyasının dış ekonomi politikasına etkisi: Türkiye ve MUSİAD örneği
- Tez No: 768916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EMRAH KARAOĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Neo-liberal politikalar ve küreselleşmenin etkisiyle, özellikle son 40 yılda, iş dünyası gerek ekonomik gerekse politik olarak giderek etki kazanmıştır. Bu araştırma, bu etkinin politik tarafını, ticaret devleti çerçevesinden yararlanarak ve devlet-iş dünyası etkileşimini inceleyerek ele almaktadır. Bu araştırmanın asıl amacı ise, iş dünyasının devletin dış ekonomik politikasına etki edip edemediğini görmektir. Devlete örnek olarak Türkiye, iş dünyasına örnek olarak ise bir iş adamları derneği olan MÜSİAD seçilmiş ve bu etkileşimin ne düzeyde olduğu ve dış politakaya ne kadar etki ettiği görüşme tekniğinden de faydalanılarak değerlendirilmiştir. Devletleri ve iş dünyasını büyük ölçüde etkileyen Covid-19 salgın dönemine odaklanarak bu dönemde devlet-iş dünyası ilişkisinin nasıl değiştiği araştırılmıştır. Sonuç olarak hem genel anlamda Türkiye için dış politikayı belirlemede etkin aktörün halen baskın bir biçimde devlet (hükümet, lider vs.) olduğu görülmüş, hem de pandemi döneminde de bu durumun değişmediği yapılan görüşmelerle gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the effect of neo-liberal policies and globalization, especially in the last 40 years, the business world has gradually gained influence both economically and politically. In this research, we have addressed the political side of this effect by making use of the theoretical framework of the trading state and examining the state-business interaction. The main purpose of this research was to see whether the business world could influence the foreign economic policy of the state. We chose Turkey as an example for the state, and MUSIAD, a businessmen's association as an example for the business world, and evaluated the level of this interaction and how much it affected foreign policy through interviews. Focusing on the Covid-19 epidemic period, which greatly affected states and the business world, we investigated how the state-business relationship changed during this period. As a result, we have seen that the active actor in determining the foreign policy for Turkey, in general, is still the state (government, leader, etc.), and we have observed through our interviews that this situation has not changed during the pandemic period.