Protein kaynağı olarak kullanılan sarı un kurdu (Tenebrio molitor) larvalarının mavi-göğüslü bıldırcının (Excalfactoria chinensis) yumurta özelliklerine etkisi
The effect of yellow flour worm (Tenebrio molitor) larves used as protein source on egg characteristics of blue-breasted quail (Excalfactoria chinensis)
  1. Tez No: 768915
  2. Yazar: ERMAN TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NURİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Yapılan bu çalışmada mavi göğüslü bıldırcınların (Excalfactoria chinensis) bazı yumurta özellikleri, iki farklı deneme rasyon kullanılarak incelenmiştir. Bu rasyonlardan birisinde protein ve yağ kaynağı olarak sarı un kurdu (Tenebrio molitor) larvaları, diğerinde ise (kontrol) geleneksel bitkisel protein ve yağ kaynağı olan soya küspesi ve bitkisel yağ kullanılmıştır. T. molitor larvalarının kullanıldığı rasyon ile beslenen mavi göğüslü bıldırcınların yumurtalarının ağırlığında %14.1'lik bir artış olurken, yem tüketiminde %5.65'lik bir azalış ortaya çıkmıştır. Her iki deneme grubunda en çok bulunan yağ asit metil esterleri; oleik asit, palmitik ve linoleik asit asittir. Bunların böcek deneme grubunda toplam yağ asit kompozisyonundaki oranı sırasıyla; 48.92, 28.59 ve 11.60'dır. T. molitor larvalarının kullanıldığı rasyon ile beslenen grubun yumurtaları kontrol grubundan %2.49 oranında daha fazla doymamış yağ asitleri içermektedir. Ayrıca bu doymamış yağ asitlerinden omega 9 grubu yağ asitleri kontrol grubuna göre %6.94 oranında daha yüksektir. Araştırmada elde edilen sonuçlar dikkate alındığında E. chinensis kurutulmuş yumurta tozu üretimi için, T. molitor larvaları geleneksel protein ve yağ kaynaklarından soya ve bitkisel yağa alternatif olabilecek bir kaynakdır.
Özet (Çeviri)
In this study, some egg characteristics of blue-breasted quail (Excalfactoria chinensis) were investigated using two different experimental ration. In one of these diets, yellow mealworm (Tenebrio molitor) larvae were used as protein and fat source and in the other (control), soybean meal and vegetable oil were used as traditional vegetable protein and fat sources. There was a 14.1% increase in the weight of eggs of blue-breasted quails fed with the ration containing T. molitor larvae and a 5.65% decrease in feed intake. The most abundant fatty acid methyl esters in both experimental groups were oleic acid, palmitic acid and linoleic acid. The ratio of these in the total fatty acid composition in the insect experimental group, respectively; 48.92, 28.59 and 11.60. The eggs of the group fed with the ration containing T. molitor larvae contained 2.49% more unsaturated fatty acids than the control group. In addition, among these unsaturated fatty acids, omega 9 group fatty acids were 6.94% higher than the control group. Considering the results obtained in the study, T. molitor larvae can be an alternative source to soybean and vegetable oil, which are traditional protein and fat sources, for the production of E. chinensis dried egg powder.