Profesyonel futbolcu sözleşmesi ve sözleşmeden kaynaklı uyuşmazlıkların çözümü
Professional football player contract and resolution of disputes arising from the contract
  1. Tez No: 768918
  2. Yazar: İPEK PALAMUT ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Spor kulüplerinin futbol faaliyetlerinin devamlılığını sağlanması amacıyla futbolcu ile spor kulüpleri arasında imzalanan sözleşmelere Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi denmektedir. Bu sözleşmeler birer iş sözleşmesi olmasına rağmen Türk Borçlar Kanununa ve Türkiye Futbol Federasyonu Talimatlarına tabidir. Bu sözleşmeden doğan uyuşmazlıklar, sporun yönetimine ve disiplinine ilişkin olabileceği gibi sözleşmeden veya haksız fiilden doğan uyuşmazlıklar da olabilir. Uyuşmazlıkların türüne göre yargılama usulü ve verilen kararın niteliği farklılık göstermektedir. Öyle ki, sporun disiplinine ve yönetimine ilişkin uyuşmazlıklarda Türkiye Futbol Federasyonu münhasır yetkiliyken sözleşmeden doğan uyuşmazlıklarda asıl olan devlet mahkemeleridir. Taraflar uyuşmazlığın tahkim yargılamasında görülmesini istemesi halinde Tahkim Sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The contracts signed between the football player and the sports clubs in order to ensure the continuity of the football activities of the sports clubs are called the Professional Football Player Agreement. Although these contracts are employment contracts, they are subject to the Turkish Code of Obligations and the Turkish Football Federation Instructions. Disputes arising from this contract may be related to the management and discipline of sports, as well as disputes arising from contract or tort. Depending on the type of disputes, the trial procedure and the nature of the decision vary. So much so that, while the Turkish Football Federation is exclusively authorized in disputes regarding the discipline and management of sports, the state courts are the main ones in contractual disputes. If the parties want the dispute to be heard in arbitration, they must sign an Arbitration Agreement.