Erzincan ve Erzurum Ovası Euphthıracaroıdlerinin (Acari, oribatida) sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
Systematical and ecological investigation of euphthiracaroid mites of Erzincan and Erzurum plains
- Tez No: 76898
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Erzincan ve Erzurum Ovası'ndan toplanan materyal esas alınarak bu bölgede yaşayan Euphthiracaroid akarların sistematik ve ekolojik özellikleri incelenmiştir. Mayıs 1997-Haziran 1998 tarihleri arasında araştırma bölgesinden çeşitli döküntü, toprak ve yosun örnekleri alınarak Berlese hunilerinde ayıklanmıştır. Bölgenin yaygın bitkileri, iklim değerleri ve toprağın fizikokimyasal özellikleri de tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde Rhysotritia ardua (C.L.Koch, 1841)'nın yaşadığı tespit! edilmiş ve bu türün ışık ve tarama elektron mikroskobunda incelemeleri yapılmış, şekilleri çizilmiş, fotoğrafları çekilmiş, ölçümleri yapılmış ve tanımıd a gözden geçirilmiştir. Ayrıca ekolojik değerlendirilmesi de yapılmıştır. Toplam olarak 2681 örnek incelenmiş olup bunlardan bir örneğin notogaster, kıllarında, iki örneğin anal kıllarında ve bir örneğin de adanal kıllarında anormallikler tespit edilmiştir. Rhysotritia ardua; Erzincan Ovası'nda“konstant”, Erzurum Ovası'nda ise“eksidental”tür olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Systematical and ecological features of the Euphthiracaroid mites inhabiting in Erzincan and Erzurum Plains, on the basis of the material collected from this area have been examined. Between the dates of May 1997 and June 1998, various litter, soil and moss samples have been taken and selected in the Berlese's funnels. The widespread plants, climatic values and physicochemical features of the area have also been determined. It has been found that Rhysotritia ardua (C.L.Koch, 1841) is living in the investigation area, and under the light and scanning electron microscopies, examinations of this species have been done, figures of it have been drawn, its photographs have been taken, its measurements have been made, its description has been reviewed. In addition, its ecological valuation have also been done. Totally 2681 samples have been examined, and abnormalities on the notogastral setae of one sample, anal setae of two samples and adanal setae of one sample have been found. It has been found that Rhysotritia ardua is a“constant”species in Erzincan Plain, and an“accidental”species in Erzurum Plain.