Erzincan, Tercan ve Erzurum Ovası uropoditlerinin (Uropodina, gamasida acari) sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 76897
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Erzincan, Tercan ve Erzurum ovalarından toplanan Uropoditlerden, Uroseius (Apionoseius) turcicus n.sp., Trichouropoda turcicaobscura n.sp., Oplitis ayyildizi n.sp., Oplitis guleıyuzi n. sp., Uropoda erzincanica n.sp. bilim dünyası için, Trachytes pauperior, Trachytes tesquomm, Nenteria stammeri, Uropoda orbicularis, Uropoda minima, Disourella modesta Asya kıtası için, Trachytes pauperior, Trachytes tesquomm, Nenteria stylifera, Nenteria stammeri, Uropoda orbicularis, Uropoda minima, Disourella modesta türlesi ise Türkiye faunası için yeni kayıttır. Bu türlerin erkek, dişi ve deutonimflerinin tanımları yapıldı, daha önceki tanımları gözden geçirilerek yeniden düzenlendi ve örneklerimiz üzerinden özgün şekilleri çizildi. Üst familya, familya, cins ve türler için tayin anahtarları düzenlendi. Araştırma sahası ve tüllerin yaşadıkları yerlerin çeşitli ekolojik özellikleri incelendi. Bu araştırmada incelediğimiz örneklerin, özellikle organik madde ve bitki döküntüleri bakımından zengin habitatlarda yaşamayı tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY The Uropodids collected from Erzincan, Tercan and Erzurum plains, Uroseius (Apionoseius) turcicus n. sp., Trichouropoda turcicaobscura n. sp., Oplitis ayyildizi n. sp., Oplitis guleryuzi n. sp., Uropoda erzincanica n. sp. for science world, Trachytes pauperior, Trachytes tesquorum, Nenteria stammeri, Uropoda orbicularis, Uropoda minima, Discourella modesta for Asian continent and Trachytes pauperior, Trachytes tesquorum, Nenteria stammeri, Uropoda orbicularis, Uropoda minima, Discourella modesta for fauna of Turkey are new records. Male, female and deutonymph of this species have been determined, rearranged by reviewing the previous definitions on our specimens and drawn their original identification keys figures. The identitification keys for superfamily, family, genus, subgenus and species were arranged. The ecological features of research area and the places where species lives were examined. It was found that the specimens examined in this study prefer to live in the habitats rich in organic materials and plant litters.