Erzincan ve Erzurum Ovası Tectocepheus berlese, 1895 (Acari, oribatida) türlerinin sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
- Tez No: 76899
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Erzincan ve Erzurum Ovası 'ndan toplanan materyal esas alınarak, bu bölgede yaşayan Teclocephens Berlese, 1 895 türlerinin sistematik ve ekolojik özellikleri incelenmiştir. Mayıs 1997- Haziran 1998 tarihleri arasında çeşitli habitatlardan döküntü, toprak ve yosun örnekleri alınarak, Berlese hunilerinde ayıklanmıştır. Bölgenin yaygın bitkileri, iklim değerleri ve toprağın fızikokimyasal özellikleri de tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde Teclocephens cinsine ait T. velaius (Michael, 1880) ve T. minor Berlese, 1903 türleri tespit edilmiştir. Bunlardan T. minor, Türkiye Faunası için yeni kayıttır. Teşhis edilen türlerin ışık ve tarayıcı elektron mikroskobunda incelemeleri yapılarak şekilleri çizilmiş, fotoğrafları çekilmiş, ölçümleri yapılmış ve tanımı gözden geçirilmiştir. Ayrıca ekolojik değerlendirilmesi de yapılmıştır. T. minor'un Erzincan Ovasında %5,22, Erzurum Ovası'nda %4,91; T. velatus'un Erzincan Ovası'nda %56,86, Erzurum Ovası'nda ise %45,9'luk bir frekansla temsil edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Systematical and ecological features of Teclocepheus spp. inhabiting in Erzincan and Erzurum plains, on the basis of material collected from this area, have been examined. Between the dates of May 1997-June 1998, litter, soil, and moss samples have been taken from various habitats and selected in the Berlese's funnels. The widespread plants, climatic values, and physicochemical features of the soil of the area have also been determined. In the investigation area T. velalus and T. minor belonging to the genus Teclocepheus have been determined. Of these, T. minor is a new record for the fauna of Türkiye. Under the light and scanning electron microscopies, examination of these species have been done, their figures have been drawn, measurements have been made, photographs have been taken, and descriptions have been reviewed. In addition, their ecological valuation have also been done. It has been determined that the frequency of T. minor in Erzincan plain was 5,22% and in Erzurum plain it was 4,91%, the frequency of T. velalus in Erzincan plain was 56,86% and in Erzurum plain it was 45,9%.