Türkiye ve İspanya'da ilköğretim 1-4. sınıf müzik dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
The comparison of music class syllabus from the 1st and 4th grade in Turkey and Spain
- Tez No: 768980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN JELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, Türkiye ve İspanya ilköğretim 1,2,3 ve 4. sınıflar müzik dersi öğretim programlarının (MDÖP) karşılaştırılarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Literatür taraması modelinde betimsel türde bir çalışma olan bu araştırmanın yöntemine uygun olarak elde edilen veriler, betimsel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Buna göre Türkiye ve İspanya'da güncel olarak uygulanan müzik eğitimi ve öğretiminin genel yapıları, MDÖP amaçları ve kazanımları aralarındaki benzerlik, farklılıkları saptanmış ve bu programların geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Elde edilen veriler genel müzik eğitiminin sorunlarına yönelik öneriler getirmesi ve konuyla ilgili çözümlerin bulunmasına katkı sağlayacağı için önemlidir. Araştırma sonucunda, Türkiye ve İspanya MDÖP birçok benzer ve farklı kazanımların yer aldığı görülmüştür. Bu farklılıklar ve benzerlikler araştırma içerisinde ayrıntılı olarak sınıflandırılarak açıklanmıştır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir; Türkiye'deki MDÖP merkezci bir yapıya sahip olmasına karşın İspanya müzik öğretim programı BOE tarafından yayınlanan temel bir programdan temel alındığı programa dayansa da her özerk bölgede programın uygulanışının farklılık gösterebildiği tespit edilmiş. Türkiye'deki müzik derslerine sınıf öğretmenlerinin girdiği İspanya'daki müzik dersleri ise alan uzman öğretmenler tarafından işlendiği görülmüş. Türkiye'de yer alan 4 öğrenme alanının karşılığı İspanya'da 3 ana başlıkta toplandığı tespit edilmiş ve Türkiye'deki müzik öğretim programlarında milli ve kültürel değerler ile ilgili daha çok kazanım bulunurken İspanya müzik öğretim programında milli kültürün diğer kültürler ile iletişimine daha çok önem verildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The comparative education studies, which enable us to determine the similarities and differences between education systems and to find solutions for similar problems by comparing countries, are becoming more important. This research is a comparative music education study which aims to compare the primary education 1st, 2nd, 3rd and 4th grades music lesson curricula of Turkey and Spain and to develop suggestions for both curricula. The data of research was collected by document analysis technique and the collected data was analyzed by descriptive methods. An analysis framework was developed according to research questions. In this context; both countries general music education structures, two curricula in terms of the, general aims and each grade's acquisitions were compared. As a result of the research, it has been seen that there are many similar and different acquisitions in the music lesson curricula of Turkey and Spain. For example, the music curriculum in Turkey has a centrist structure while the Spanish music curriculum is based on a basic curriculum published by the BOE, although the implementation of the program in each autonomous region in Spain may differ. The music lessons in Turkey are taught by classroom teachers while in Spain the lessons are taught by expert teachers. The 4 learning areas in Turkey are gathered under 3 main headings in Spain. In addition, there are more acquisitions about national and cultural values in music education programs in Turkey, while the Spanish music curriculum combines national culture with other cultures. At the end of the research, suggestions were developed for both countries according to the findings.