Sıçanlarda oluşturulan deneysel kolon anastomoz modelinde capsaicin'in anastomoz güvenliği üzerine etkisi
The effect of capsaicin on anastomotic safety in an experimental colonanastomosis model established in rats
  1. Tez No: 768987
  2. Yazar: ABUZER FARABİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Genel cerrahi kliniklerinde kolon ve rektum operasyonları önemli bir yer tutmaktadır. İnflamatuar bağırsak hastalıkları, travmalar, kolitler, divertikülozis, mekanik bağırsak tıkanıklığı, prolapsus ve kolorektal karsinomlar gibi birçok nedenlere bağlı olarak cerrahi girişimler uygulanmaktadır. Kolon ve rektum operasyonları sonrasında çeşitli komplikasyonlar görülebilir. En çok görülen komplikasyonlar kanama, stenoz, abdominal sepsis, postoperatif ileus, fistül, eviserasyon, üreter lezyonu, kolostomi sorunları, üst mezenterik damar hasarı ve en önemli komplikasyonlardan biri olan anastomoz kaçağıdır. Bilim insanları, anastomoz kaçaklarını engelleyebilmek için farklı yöntemler geliştirilmeye çalışmaktadırlar. Amaç: Bu çalışma ile deneysel olarak kapsaisin uygulanmasının kolon anastomozunda yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu amaç doğrultusunda kontrol grubu, kapsaisin grubu ve yara iyileşmesinde etkinliği bilinen glutamin grubu (kıyaslama amacıyla) olmak üzere üç grup oluşturuldu ve her grupta random seçilen 10 adet dişi Wistar albino rat kullanıldı. Rezeksiyon anastomoz yapılan, sadece standart rat yemi ve içme suyu ile beslenen gruplardan glutamin grubuna 0.5 mg/kg/gün oral gavaj ile Glutamin, kapsaisin grubuna ise5 mg/kg/gün oral gavaj ile Capsaicin (Capsicum sp., Sigma-Aldrich) verildi. Postoperatif 7. günde sakrifiye edilerek kolon anastomoz basıncı (patlama basıncı) ölçüldü, alınan doku örnekleri tespit edildi, takip prosedürü ve boyama işleminden sonra histopatolojik incelemeler olarak; doku inflamasyon, vaskülarizasyon, fibrozsis, reepitilelizasyon ve kollajen miktarı ölçülerek skorlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Colon and rectum operations have an important place in general surgery clinics. Surgical interventions are performed for many reasons such as inflammatory bowel diseases, traumas, colitis, diverticulosis, mechanical intestinal obstruction, prolapse and colorectal carcinomas. Various complications can be seen after colon and rectal operations. The most common complications are bleeding, stenosis, abdominal sepsis, postoperative ileus, fistula, evisceration, ureteral lesion, colostomy problems, upper mesenteric vessel damage and anastomotic leakage, which is one of the most important complications. Scientists are trying to develop different methods to prevent anastomotic leaks. Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of experimental capsaicin application on wound healing in colon anastomosis. Method: For this purpose, three groups were formed: the control group, the capsaicin group and the glutamine group with known effectiveness in wound healing (for comparison purposes), and 10 randomly selected female Wistar albino rats were used in each group. Rats with resection anastomosis were fed only with standard rat chow and drinking water. Glutamine was given 0.5 mg/kg/day by oral gavage to the Glutamine group, and Capsaicin (Capsicum sp., Sigma-Aldrich) was given to the capsaicin group by 5 mg/kg/day oral gavage. Colon anastomotic pressure (bursting pressure) was measured after sacrificing on the 7th postoperative day, tissue samples taken were identified, as follow-up procedure and histopathological examinations after staining; tissue inflammation, vascularization, fibrosis, reepithelialization and collagen amount were measured and scored.