Brain tumor detection using image processing & deep learning
Görüntü işleme ve derin öğrenmeyle beyin tümörü tespiti
  1. Tez No: 769000
  2. Yazar: AL-HAWRA' TALAL ABDULHAMED ABDULHAMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bir beyin tümörü, beynin içindeki anormal hücrelerin bir koleksiyonu veya kütlesidir. Kafatası beyni çevreler ve çok güçlüdür. Böyle bir alanın içindeki herhangi bir büyüme sorun yaratabilir. Beyin tümörleri kanserli (malign) veya kanserli olmayan (iyi huylu) olmak üzere iki tipte olabilir. Beyin kanseri hayatı tehdit eden bir hastalıktır ve teşhis konan tüm insanları ciddi şekilde etkiler. Kesin beyin tümörü sınıflandırması, beyin kanserinin erken teşhis edilmesine yardımcı olur, bu da beyin kanseri hastalarının hayatta kalma oranını artırır, ancak erken tespit etmek oldukça zordur. Manyetik rezonans görüntüleme görüntülerini manuel olarak değerlendirmek zordur. Bu nedenle, daha iyi doğrulukla tümör teşhisi için optimize edilmiş ve hızlı dijital yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, kaggle'da halka açık veri kümesini kullanan hastaların MRI görüntülerinden beyin kanserini ve türünü tanımlamak ve sınıflandırmak için evrişimli sinir ağlarına dayalı bir derin öğrenme modeli kullanıyoruz. Burada, girdi görüntüsünü meningioma, glioma, hipofiz ve tümör yok gibi dört türden birine sınıflandıran derin öğrenme çoklu görüntü sınıflandırması için bir CNN modeli kullanıyoruz. Modelimiz, %89.92'lik en iyi genel doğrulukla önemli bir performans elde ediyor.
Özet (Çeviri)
A brain tumour is a collection, or mass, of abnormal cells inside the brain. The skull encloses the brain, and is very strong. Any growth inside such a space can create problems. Brain tumours can be of two types i.e. cancerous (malignant) or non-cancerous (benign). Brain cancer is a life-threatening disease and it affects all the diagnosed people severely. Precise brain tumour classification helps to diagnose brain cancer early, which increases the survival rate of brain cancer patients, but it is quite hard to detect early. It is difficult to evaluate the magnetic resonance imaging images manually. Therefore there is a need for optimised and fast digital methods for tumour diagnosis with better accuracy. In this work we are using a deep learning model based on convolutional neural networks to identify and classify brain cancer and its type from MRI images of patients using publicly available dataset in kaggle. Here we are using a CNN model for deep learning multi image classification which classifies input image into one of four types like meningioma, glioma, pituitary and no tumour. Our model achieves a significant performance with a best overall accuracy of 89.92%.