An efficient model for partial electric discharge fault detection machine learning and IoTs techniques
Kısmi elektrik boşaltma arıza tespit makine öğrenimi ve IoT teknikleri için verimli bir model
  1. Tez No: 768999
  2. Yazar: KAMAL JASIM OBAID OMAIRI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İletim hatları, elektrik güç yapısının gerçek önemli bileşenidir. Sonuç olarak, güç sistemi güvenlik şemasını iyileştirmek ve güvenilirliğini artırmak için iletim hatları arıza türlerinin ve yerlerinin öngörülmesi ve belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, PSO algoritması ile optimize edilmiş LSTM ve PCA'yı birleştiren İletim hatları arıza tespit sistemi önerilmiştir. Sunulan yöntem, çeşitli veri madenciliği teknikleri ile karşılaştırılmıştır. Bu yazıda, iletim hatlarındaki kusur sorununu çözmek için otomatik bir PCA-LSTM-PSO kullanımını öneriyoruz. Giriş verilerinin boyutunu azaltmak için kullanılan ilk otomatik PCA'dır. Daha sonra PCA'nın çıktısı sınıflandırıcılara bağlanır. SVM, öznitelikleri üç saldırıya (normal ve anormal) ayırır. Önerilen sistem, bazı çalışmalara kıyasla %99,54 doğrulukla sonuç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Transmission lines are actual significant constituent of the electric power structure. Consequently, it is required to foresee and identify transmission lines fault kinds and places to improve the power system safety scheme and improve its dependability.In this study, Transmission lines fault detection system proposed combining LSTM optimized by PSO algorithm and PCA. The presented method was compared with various data mining techniques. In this paper, we propose the use of an automatic PCA-LSTM-PSO to solve the defect problem in the transmission lines. It is the first automatic PCA to be used to reduce the size of input data. Then, the output of the PCA is connected to classifiers. SVM categorizes the attributes into three attacks (normal and abnormal). The proposed system showed results with an accuracy of 99.54% compared to some studies.