İki farklı kömürün otojen siklon ve spiral ile yıkanabilirliğinin araştırılması
Investigation of washability of two different coals with water-only-cyclone and spiral
- Tez No: 769001
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Aydın ve Soma bölgesine ait ince boyutlu linyitlerin otojen siklon ve spiral ile zenginleştirilme olanakları araştırılmıştır. Çalışmalarda üç seviye Box-Behnken deney tasarımı ve yüzey yanıt yöntemi ile otojen siklon ve spiralin, tasarım ve işletme parametreleri incelenmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen veriler, kömür külü ve miktarını temsil eden ampirik modeller oluşturmak için kullanılmıştır. Modellerin anlamlılık testi varyans analizi (ANOVA) kullanılarak yapılmıştır. Deney sonuçları ve modeller incelendiğinde, otojen siklon ile daha düşük küllü kömür elde edilirken, spiral ile daha yüksek küllü kömür elde edilmiştir. Bununla birlikte spiralin temiz kömür kazanım oranı daha fazladır. Aydın kömürü ile yapılan çalışmalarda yüzde 34,84 küllü bir kömür kullanılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen kömürün kül oranı yüzde 24,21 ile 32,73 arasında değişirken, temiz kömür kazanım oranı yüzde 56,27 ile 82,68 arasında değişmektedir. Soma bölgesine ait kömürlerde ise yüzde 42,21 küllü bir kömür numunesi kullanılmıştır. Elde edilen temiz kömürün kül oranı yüzde 18,89 ile 32,73 arasında iken temiz kömür miktarı yüzde 39,68 ile 73 arasındadır. Otojen siklon ve spiral beraber kullanıldığında ise elde edilen temiz kömürün verimi, cihazların ayrı ayrı kullanılması göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
In this study, beneficiation of Aydın and Soma fine lignites with water-only cyclones (WOC) and spirals were investigated. In the studies, a three-level Box-Behnken design (BBD) of experiments combined with response surface methodology (RSM) used to investigate the effects of the design and operating parameters of water-only cyclone and spiral. The actual data collected from the tests were used to construct the empirical models representing clean coal ash and yield as process responses to the independent variables. The significance test of model fit for clean coal ash and yield were performed using analysis of variance (ANOVA). Experimental and model results showed that, ash content of the clean coal of WOC was relatively lower, when compared with spiral. However, yield of the clean coal of spiral was higher. A clean coal product containing in between 21.21 – 32.73 percent ash, with a yield of in between 56.27-82.68 percent was produced by the application of WOC and spiral with Aydın coal samples. In the Soma coal samples, the ash content of the clean coal obtained was between 18.89 and 32.73 percent, and the clean coal yield was between 39.68 and 73 percent. When the combination of water-only cyclone and spiral are used, the efficiency of the clean coal obtained is higher than when the devices are used separately.