The study of the effect of various factors on the site productivity of Iraq construction projects
Irak inşaat projelerinin site verimlilik üzerine çeşitli faktörlerin etkisinin incelenmesi
- Tez No: 769003
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnşaat sektörünün verimliliğinde rol oynayan birçok şeyden biri en önemlisidir. Bu nedenle, inşaat projelerinin üretkenliğini etkileyen şeylere bakmak, bunların inşaat sektörü için iyi mi yoksa kötü mü olduğunu anlamak ve endüstrinin daha üretken olmasına yardımcı olacak yollar bulmak önemliydi. Ekonomik büyüme, ekonomi politikasının en önemli hedeflerinden biri olduğu için, dünyanın üç dönemlik ekonomik büyümesinin büyük bir bölümünü oluşturan üretkenliğe bakmak mantıklıdır. 1991 ve 2000 yılları arasında Arap dünyasının GSYİH büyümesi %7,3'ten %0,1'e düştü. Bunun nedeni büyük ölçüde Arap bölgesindeki düşük verimlilik oranlarının büyümeye zarar vermesiydi. Verimlilik, şu anda birçok Arap ülkesinde meydana gelen ekonomik ve yapısal değişikliklerin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Ayrıca, iş, eğitim ve öğretim fırsatları ve daha büyük sistemik sorunlar gibi Arap ülkelerinde düşük üretkenliğe katkıda bulunan birçok faktörü incelemek ve analiz etmek çok önemlidir. Irak'ın inşaat projelerinde pek çok aksilik oldu, bu yüzden pek bir şey inşa edilmediğini söylemek yanlış olmaz. Sonunda, tam zamanında yapılmış bir iş buluruz. Şantiyelerde üretkenliği neyin etkilediğini araştırmak önemlidir, çünkü araştırmacının dediği gibi, düşük verimlilik, toplumun bu projelerin sağlayacağı hizmetleri nasıl kullandığını etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
One of the many things that play a role in the construction industry's productivity is the most important one. So, it was important to look into the things that affect the productivity of building projects, figure out if these things are good or bad for the construction industry, and come up with ways to help the industry become more productive. Since economic growth is one of the most important goals of economic policy, it makes sense to look at productivity, which is a big part of the world's three-epoch economic growth. Between 1991 and 2000, the Arab world's GDP growth dropped from 7.3% to 0.1%. This was due in large part to the low productivity rates in the Arab region, which hurt growth. Productivity is a big part of the economic and structural changes that are happening in many Arab countries right now. Also, it is very important to look into and analyze the many factors that contribute to low productivity in Arab countries, such as jobs, educational and training opportunities, and larger systemic problems. Iraq's building projects have had a lot of setbacks, so it's safe to say that not much has been built. In the end, we get a job that was done right on time. It's important to study what affects productivity on construction sites because, as the researcher said, low productivity will affect how the community uses the services that these projects will provide.