Bıldırcında (Coturnix coturnix japonica) Ossa membri pelvini'nin makroanatomik ve subgros olarak incelenmesi
Macroanatomical and subgross investigation of Ossa membri pelvini in quail (Coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 769002
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma ile japon bıldırcınında bacağı oluşturan kemiklerin makroanatomik yapısının açığa çıkarılması, kemikler üzerinde bulunan anatomik yapıların Nomina Anatomica Avium'a göre uygun terimlerle isimlendirilerek ortaya konulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Kesimi yapılmış bıldırcın eti satan ticari işletmelerden satın alma yoluyla temin edilen 10 adet bıldırcın kadavrası kullanıldı. Kadavraların üzerindeki kaslar uzaklaştırılarak, bıldırcının bacak kemikleri ortaya çıkarıldı, uygun maserasyon yöntemleriyle (kaynatma) tamamen temizlenen kemiklerin anatomik yapıları ortaya çıkarıldı. Bacak kemiklerinin her biri ayrı ayrı incelenerek fotografları çekildi. Üzerindeki anatomik yapıların isimlendirmeleri yapıldı. Kemik üzerindeki anatomik yapıların isimlendirilmesinde Nomina Anatomica Avium (NAA)'daki terimler esas alındı. Bulgular: Bıldırcınlarda (Coturnix coturnix japonica) ossa membri pelvini'nin os coxae, os femur, patella, tibiotarsus, tarsometatarsus ve ossa digiti'den oluştuğu görüldü. Os coxae'nın; os ilium, os ischium ve os pubis olmak üzere üç kemikten oluştuğu tespit edildi. Tibiotarsus'un tibia'nın alt ucu ve proximal sıra tarsal kemiklerin birleşmesinden oluştuğu görüldü. Ossa digitorum pedis'in dört parmaktan oluştuğu tespit edildi. Sonuç: Bıldırcında (Coturnix coturnix japonica) genel olarak, ossa membri pelvini'nin makroanatomik yapısının bazı farklılıklar dışında, diğer kuşlarla benzerlik gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to reveal the macroanatomical structure of the bones forming the leg of Japanese quail, and to reveal the anatomical structures on the bones by naming them with appropriate terms according to Nomina Anatomica Avium. Material and method: 10 quail cadavers obtained by purchasing from commercial enterprises selling slaughtered quail meat were used. By removing the muscles on the cadavers, the leg bones of the quail were revealed, and the anatomical structures of the bones, which were completely cleaned with appropriate maceration methods (boiling), were revealed. Each of the leg bones was examined separately and their pictures were taken, and the anatomical structures on them were named. The terms in the Nomina Anatomica Avium (NAA) were used as a basis for naming the anatomical structures on the bone. Results: In quails (Coturnix coturnix japonica), the ossa membri pelvini was found to be composed of os coxae, os femur, patella, tibiotarsus, tarsometatarsus and ossa digiti. It was determined that the os coxae consisted of three bones: os ilium, os ischium and os pubis. It was seen that the tibiotarsus was formed by the fusion of the lower end of the tibia and the proximal row of tarsal bones. Ossa digitorum pedis was found to consist of four fingers. Conclusion: In quail (Coturnix coturnix japonica), it was determined that the macroanatomical structure of the ossa membri pelvini was generally similar to other birds, except for some differences.