The effect of curriculum and classroom factors on TIMSS mathematics scores: A cross-national study
Müfredat ve sınıf faktörlerinin TIMSS matematik puanlarına etkileri: Uluslararası bir analiz
  1. Tez No: 477417
  2. Yazar: BUKET EREN JANSSEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGÜ BÖRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Uluslararası araştırma sonuçlarına göre matematik puanları ülkeler arası farklılık göstermektedir. Bu farklılığa neden olabilecek etmenler çeşitli bağlamlarda araştırılmıştır, fakat müfredat ile ilgili etmenler şimdiye kadar kapsamlı bir çalışma ile incelenmemiştir. Bu nedenle, bu çalışma Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) 2015 matematik test puanlarındaki ülkeler arası farklılıkta payı olan olası etmenleri incelemek için desenlenmiştir. Bu ilişkisel araştırmada, ilgilenilen çıktı değişkeni TIMSS matematik puanlarıdır ve yordayıcı değişkenler TIMSS öğrenci, öğretmen ve müfredat anketlerinden elde edilmiştir. Etmenler ülke (müfredat), okul (sınıf bağlamı) ve öğrenci olmak üzere üç düzeyde dikkate alınmıştır. Çalışmada 36 ülkeden 6,586 okul ve 219,788 öğrenciye yer verilmiştir. Grup ve birey düzeyindeki yordayıcıları eş zamanlı olarak, düzeylerine göre analiz etme yararından dolayı, çok düzeyli doğrusal model kullanılmıştır. Sonuçlar matematik puanlarının her bir düzeyde farklılaştığını ve toplam varyansın 41.1%, 22.8% ve 36.0% olmak üzere sırasıyla öğrenci, okul ve ülke düzeylerinden kaynaklandığını göstermektedir. Bulgulara göre, daha merkezi bir eğitim sistemi ve müfredatta matematiğe ayrılan sürenin fazla olduğu ülkeler daha düşük performans göstermiştir. Ev öğrenim desteğinin fazla, öğretmenlerin düşük iş yüküne sahip olması, daha sık ev ödevi verilmesi ve öğrenci sayısının biraz yüksek olması başarıyı olumlu etkilemektedir. Etkileşimlere göre, daha merkezi sistemlerde, daha sık ödev verilmesi ve sınıflardaki öğrenci sayısının azalması, daha az merkezi sistemlerde ise öğrencilerin ev öğrenim desteğinin fazla olması başarıyı olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Mathematics scores differ between countries in international examinations. Factors related to this variation are investigated in various contexts, whereas curriculum related factors have not been considered as part of a comprehensive study until now. Therefore, this study was designed to examine possible factors contributing to variability between countries in Trends in International Mathematics and Science Study (TIMSS) 2015 mathematics test scores. In this correlational research, outcome of interest is TIMSS mathematics scores and predictor variables were extracted from TIMSS student, teacher and curriculum questionnaires. Factors were considered at three levels; country (curriculum), school (classroom context) and student. This study includes 219,788 students in 6,586 schools from 36 countries. Hierarchical linear modeling was selected for analyses due to its usefulness in applying group and individual predictors in their levels simultaneously. Findings show that mathematics scores varied significantly at each level, and total variance was decomposed as 41.1%, 22.8% and 36.0% respectively in student, school and country levels. Results show that countries with more centralized systems and more time assigned on curriculum for mathematics lessons performed lower. More home study support, less working load for teachers, more frequent homework assignments and slightly higher number of students in classes effected to achievement positively. Interactions show countries with more centralized systems, schools with high homework frequency and less number of students performed higher, whereas countries with less centralized systems could achieve higher with more home study support students.