Design and development of IoT based simulation framework for wireless sensor network towards environment monitoring
Ortam izlemeye yönelik kablosuz sensör ağı için IoT tabanlı simülasyon çerçevesi tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 769009
  2. Yazar: ALI HAMZAH NAJM AFLOOGEE
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çevreyi korumak, hem Devlet, hem de Sivil Toplum Kuruluşları, Fabrikalar, Endüstriler, Bireyler ve daha birçokları için küresel olarak on yıllardır önemli bir endişe kaynağı olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Ancak, örneğin Hava kirliliği, Ses kirliliği, Toprak kirliliği, Su kirliliği ve daha fazlası gibi sürekli çevre kirliliği olmuştur. Kablosuz Sensör Ağı (WSN), çevresel sorunların çözümünde önemli bir rol oynayabilecek elektronik cihazların ve sensörlerin kablosuz ara bağlantısını geliştirirken, Nesnelerin İnterneti (IoT), yerel WIFI, intranet ve internetin birlikte diğer bağlantılarla birbirine bağlanmasını sağlar. sırayla bilginin bir noktadan diğerine akışına yardımcı olur. Hem WSN'nin hem de IoT'nin entegrasyonu, çevreyle ilgili sorunları çözmede ve izlemede çok yardımcı olacaktır. Diğer yöntemlere göre uygun maliyetli bir yöntemdir. Çeşitli araştırmacılar, çevresel sorunları çözmek için etkili yollar aramaktadır, ancak son derece değişen teknolojiyi içeren çeşitli faktörler nedeniyle en son teknolojiye ulaşılmıştır. Bu teklifin odak noktası, ortam izleme için kablosuz sensör ağı için IOT tabanlı simülasyon çerçevesi geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Conserving environment is and has been a key concern globally over many decades with both Government, Non- government Organizations, Factories, Industries, Individuals and many more. However, there has been continuous pollution of the environment for example Air pollution, Sound pollution, Soil pollution, Water pollution and many more. Wireless Sensor Network (WSN) enhances the wireless interconnection of electronic devices and sensors which can play a major role in solving environmental issues as well as Internet of Things(IoT) enables the interconnection of local WIFI, intranet and internet with other connectivity together, which in turn helps the flow of the information from one point to the other. The integration of both the WSN and IoT will be of much help in solving and monitoring the environmental related issues. It is a cost effective methods as compared other means. Various researchers have been in search of effective means of solving environmental issues, though the state-of-art has been achieved due to various factors inclusive of the vast changing technology. The focus of this proposal is to develop IOT based simulation framework for wireless sensor network for environment monitoring.