Patates nişastası üretiminin incelenmesi
The Investigation potato starch production
  1. Tez No: 76902
  2. Yazar: HANIM SEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Geçmişten günümüze kadar bir çok endüstri alanında kullanılan nişasta talebi gittikçe artmaktadır. Türkiye'de özellikle Doğu Anadolu'da, büyük tarım alanları mevcuttur. Bu bölgedeki tarım alanları bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınması açısından değerlendirilmelidir. Bu tarım alanlarında oldukça fazla miktarda patates yetiştiğinden bunun gıda ve ilgili endüstri alanlarında tüketilmesi için patatesten nişasta üretimi incelenmiştir. Bu çalışmada patates nişastası laboratuar şartlarında üretildi. Patates yıkayıcıdan ayrıldıktan sonra ilk olarak törpülendi. Çekiçli değirmen, patates hücrelerini parçalamak ve nişastayı serbest bırakmak için kullanıldı. Beyaz nişasta üretmek amacıyla ve oksitleyici enzimlerin etkisini engellemek için bu safhada kükürtdioksit gazı ilave edildi. Sulu çamur, nişasta pastası içinde kalan selülozik maddelerin çoğunu tutmak için elek bataryalarından geçirildi. Kahverengi lifler nişasta çözeltisinden uzaklaştırıldı. Beyaz nişasta kurutuldu ve değirmenden geçirildi. Azotlu bileşikler patates nişastasında serbest şekildedir. Fakat bu bileşik diğer nişastalarla (mısır, pirinç ve buğday) kenetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY From its early history up to the present, the demand of starch in many industrial uses getting increase. Turkey has large agriculture fields especially east of Anatolia. In this study potato starch was produced in laboratory scale. Potato were first milled directly after leaving the washer. A hammer mill was used to disintegrate the potato cells and liberate the starch Sulpur dioxide is added at this stage to inhibit the action of oxidative enzymes and thereby aid in producing a white starch. The dilute slurry is passed to a battery of screens on which most of the cellulosic material is retained while the starch passes through. The brown fibres were removed from the sedimented starch solution. The white starch than was dried and milled. The nitrogen compounds are in form free in potato starch. But this compound are champ together with other starch (i.e, corn, rice and wheat)