Annelerin öznel mutluluklarının doğum algılarına etkisi
The effect of subjective happiness of mothers on perceptions of birth
  1. Tez No: 769025
  2. Yazar: DİLARA KURUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DEMET ÜST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, annelerin öznel mutluluklarının doğum algıları üzerindeki etkisini incelemektir. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapılan araştırma Kasım 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında Erzurum İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastanelerde 500 lohusa ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Öznel Mutluluk Ölçeği ve Annelerin Doğumu Algılaması Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde gerekli sayı, yüzde, en düşük ve en yüksek değerler, ortalama, standart sapma, Bağımsız gruplarda t-testi, Mann Whitney U, Varyans, Kruskall Wallis, Pearson korelasyon, Spearman Korelasyon analizleri ile Kurtosis ve Skewness kat sayıları, Cronbach α istatistiksel testler yapılmıştır. Bulgular: Annelerin öznel mutluluk ölçek puan ortalaması 21.68±3.96, doğumu algılaması ölçeği toplam puan ortalaması ise 74.26±10.98'dir. Annelerin öznel mutluluk düzeylerinin doğum algılama düzeylerinin pozitif bir yordayıcısı olduğu ve doğum algılama düzeylerinin % 8.4'ünü açıkladığı saptanmıştır. Sonuç: Annelerin öznel mutluluk düzeyleri arttıkça pozitif doğum algıları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this research is to examine the influence of the subjective well-being of mothers on their perceptions of childbirth. Material and Method: The descriptive and correlational research was carried out between November 2021 and November 2022 in hospitals affiliated with Erzurum Provincial Health Directorate with 500 postpartum mothers. The research data were collected through the Personal Information Form, the Subjective Well-Being Scale, and the Childbirth Perception Scale. In the analysis of data required number, percentage, lowest and highest scores, mean, standard deviation, t-test in independent groups, Mann Whitney U, Variance, Kruskall Wallis, Pearson correlation, Spearman Correlation analyses, Kurtosis and Skewness coefficients, Cronbach α statistical tests were carried out. Findings: The subjective well-being scale score of mothers was found to be 21.68±3.96, while the total mean score on the birth perception scale was 74.26±10.98. It was found that subjective well-being levels of mothers were a positive predictor of birth perception levels and accounted for 8.4% of birth perception levels. Conclusion: As the subjective levels of mothers' well-being increase, positive birth perceptions also tend to increase.