Sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları iş-aile yaşamı çatışmasının örgütsel bağlılık, iş doyumu ve işten ayrılma niyetine etkisi
Effects of work-family conflict of health workers on organizational commitment, job satisfaction and intention to leave
- Tez No: 533487
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ MİNE GERNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İş hayatında aktif olarak çalışanların, iş hayatları ile aile hayatları arasında denge kurabilmelerinin, iş hayatlarındaki bireysel başarılarına ve özel yaşamlarındaki mutluluklarına etkileri akademisyenler tarafından yıllardır farklı araştırmalar ile incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı yoğun çalışma temposu, düzensiz mesai saatleri, nöbetli çalışma sistemi, ağır çalışma şartları gibi iş-aile çatışmasını yoğun olarak yaşama ihtimali bulunan sağlık çalışanlarının, iş-aile çatışmasının örgütsel bağlılık, iş doyumu ve işten ayrılma niyeti ile ilişkisinin belirlenmesini sağlamaktır. Çalışmanın araştırma sorusu“İş aile çatışmasının örgütsel bağlılık ve iş doyumu üzerinden işten ayrılma niyetine etkisi bulunmakta mıdır”olarak belirlenmiş, analizler sırasında olası tüm kavramlar arası ilişkilere bakılmıştır. Çalışma yöntemi olarak tesadüfi örneklem metodu ile seçilen sağlık çalışanları üzerinde bir anket uygulaması yapılmıştır. Rastgele örnekleme yöntemi ile yaklaşık 2.000 çalışana anket ulaştırılmış olup, yüz yüze görüşme ve posta yoluyla elde edilen ve tam doldurulan anketlerin sayısı 461 adet olarak belirlenmiştir. SPSS programına aktarılan verilerin katılımcıların demografik özellikleri tespit edildikten sonra Smart PLS programı ile yapısal eşitlik modeli üzerinden analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler ışığında; iş-aile yaşam çatışmasının duygusal bağlılık ve devam bağlılığı üzerinde negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde İş – aile yaşam çatışmasının iş doyumu üzerinde de negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu bir diğer bulgudur.
Özet (Çeviri)
For the employees who are active in business life, the effect their business and family life on their personal success in business life and their happiness in their private lives have been examined by academicians for years. The aim of this study is to determine the relationship between the health workers who are likely to experience the work-family conflict intensively, such as intensive working tempo, irregular working hours, seizure working system, heavy working conditions, the relationship between work-family conflict, organizational commitment, job satisfaction and job intention. The research question of the study was determined as "Does the effect of work family conflict over organizational commitment and job satisfaction on intend to quit the job? As a method of study, a questionnaire was applied for health workers working in Turkey selected by random sampling method. The questionnaire was delivered to approximately 2,000 employees by random sampling method, and the number of questionnaires obtained by face-to-face interviews and mailings was 461. After the demographic characteristics of the participants, data were analyzed by using the Smart PLS program and structural equation model. In the light of the data obtained from the study; In the light of the data obtained from the study, it has been determined that work-family life conflict has a negative and significant effect on the emotional commitment and continuity of commitment. In the same way, it is another finding that work - family conflict has a negative and meaningful effect on job satisfaction.