Trans bireylerde varoluşsal öfke ve yaşam projeleri arasındaki ilişki
The relationship between existential anger and life projects scale in trans persons
  1. Tez No: 769045
  2. Yazar: CANSIN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Cinsiyet Hoşnutsuzluğu Biriminde takip edilen cinsiyet geçiş sürecine girmiş trans bireylerdeki varoluşsal öfke ile yaşam projeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda 13'ü trans kadın, 22'si trans erkek olan 34 birey değerlendirilmiştir. Bireylerle sosyodemografik veriler, Varoluşsal Öfke Ölçeği ve Yaşam Projesi Ölçeği sonuçları incelenmiştir. Katılımcıların Varoluşsal Öfke düzeylerinin düşük, Yaşam Projesi Ölçeği puan ortalamasının yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between existential anger and life projects in transgender individuals who were followed in the Gender Discontent Unit of Kocaeli University Hospital. In our study, 34 individuals, 13 of whom were trans women and 22 of whom were trans men, were evaluated. Sociodemographic data, Existential Anger Scale and Life Project Scale results were analyzed with individuals. It was found that the existential anger levels of the participants were low and the Life Project Scale average score was high.