Döngüsel ekonomi ve Türkiye'de atık yönetimi
Circular economy and waste management in Turkey
- Tez No: 769086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DİNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Küreselleşme, sanayileşme, kentleşme, iklim değişikliği ekolojik denge üzerinde baskı yaratmaktadır. Kaynakların üzerindeki baskının artması, doğal kaynakların yok olmaya başlaması ve atık miktarının yükselmesi döngüsel ekonomi kavramını gündeme getirmiştir. Döngüsel ekonomi, doğrusal ekonomide olan al – kullan – at modelinin yerine mevcut malzeme ve ürünlerin mümkün olduğunca kullanılmasını, onarılmasını, yenilenmesini ve geri dönüştürülmesini içeren bir üretim – tüketim modelidir. Ürünün yaşam döngüsünün uzatılması anlamına gelen döngüsel ekonomi Avrupa Birliği tarafından 2015 yılında sürdürülebilir kalkınma poltikasının merkezine konmuştur. AB'de döngüsel ekonomi modeliyle bu başlıklara yönelik süreçler ve tedbirler tanımlanmıştır. Döngüsel Ekonomi Paketi ile amaçlanmak istenen döngüsel ekonomiyle maddi getiri ve kazanım olmasını beklediği yatırımların olması için geri dönüşüm kapasitesini arttırmak ve geri kazanımı sağlamaktır. Bu çalışmanın amacı AB ülkelerinin döngüsel ekonomi modeli çerçevesinde atık yönetim politikalarını incelemek ve etkilerini ortaya koyarak Türkiye'nin döngüsel ekonomiye uyum düzeyini ve gelişmesini incelemektir. Türkiye'nin döngüsel ekonomi ve atık yönetimi politikalarında AB ülkelerinin sistemini takip etmesi gerektiği gerek atık mevzuatında gerekse sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmek adına yeni önlemler ve yeni ekonomi modellerinin belirlenmesi için yeni çalışmalar yapıp uygulamaya geçmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization, industrialization, urbanization, and climate change are creating pressure on the ecological balance. İncreased pressure on resources, the decrease and disappearance of natural resources, and the increase in waste production have brought about discussions on the term,“Circular economy.”Circular economy utilizes a model which is comprised of a system of production and consumerism which aims to have available material and products be used as fully as possible, maintained and repaired, renewed, and recycled, rather than the buy-use-dispose approach of linear economy. Circular economy, which has come to signify an increase in product life cycle and lifespan, has been placed at the center of the sustainable development policy by the European Union in the year 2015. Procedures and measures regarding these concepts have been delineated by the European Union through Circular economy. The aim of the Cyclic Economy Package is to increase recycling capacity and enable recovery rates through desired circular economy ile profit and gains. The goal of this research is to examine the waste management policies, and their effects, of the countries of the European Union within the context of their environmental policies in the scope of their Circular economy model, to examine the level of adaptability of Turkey to a model of Circular Economy, along with its development. In the matters of Circular Economy and waste management policies, Turkey must follow the system applied in the European Union, whether it be waste regulations, or new measures and the designation of new economic models must be applied to ensure sustainable development.