Y ve Z kuşaklarının aile içi ilişkilerde bağlanma stillerinin evlilik beklentileri ile ilişkisi
The relationship of attachment styles in family relationships with marriage expectations in generations Y and Z
- Tez No: 769085
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada Y ve Z kuşağındaki bireylerin bağlanma stilleri ve evlilik beklentilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada nicel yaklaşım benimsenmiştir. Araştırma Türkiye genelinde Y kuşağından 542 kişi, Z kuşağından 512 kişi olmak üzere 1054 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcıların sosyo-demografik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için“Kişisel Bilgi Formu”, bağlanma stilleri hakkında bilgi sahibi olmak için Erzen (2016) tarafından geliştirilen“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”, evlilik beklentileri hakkında bilgi sahibi olmak için Jones ve Nelson (1996) tarafından geliştirilen Öz-Soysal ve arkadaşları (2016) tarafından Türkçeye adaptasyonu yapılan“Evlilik Beklentileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada betimsel ve çıkarımsal istatistik teknikleri kullanılmıştır. Betimsel istatistiklerde katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini ortaya koymak için frekans, minimum, maksimum, yüzde, ortalama ve standart sapma gibi analizler kullanılmıştır. Çıkarımsal istatistiklerde sosyodemografik değişkenlerin grup ortalama puanlarının farklılaşma durumu incelenirken iki grup karşılaştırmalarında“Ki kare”,“bağımsız örneklem t testi”, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında“ANOVA”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre hem Y kuşağının hem de Z kuşağının güvenli bağlanma stiline ve büyük oranda gerçekçi olmayan-idealist evlilik beklentilerine sahip olduğu görülmüştür. Güvenli bağlanma stiline sahip Y ve Z kuşağının idealist evlilik beklentilerinin, kaygılı/kararsız bağlanma stiline sahip Z kuşağındaki katılımcıların kötümser evlilik beklentilerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra Z kuşağının idealist evlilik beklentilerinin Y kuşağına kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında ayrıca katılımcıların evlilik beklentilerinin ve bağlanma stillerinin cinsiyet, aile tipi, romantik ilişki olma durumu ve evliliğe kendinin hazır hissetme faktörleri bağlamında farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş olup araştırma bulguları literatür kapsamında tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attachment styles and marriage expectations of individuals in Y and Z generations. Quantitative approach was adopted in the study. 1054 people from all over Turkey participated in the research. Of the participants, 542 were generation Y and 512 were generation Z. In the study,“Demographic Information Form”was used to have information about the socio-demographic characteristics of the participants.“Three-Dimensional Attachment Styles Scale”developed by Erzen (2016) was used to have information about attachment styles. In order to have information about marriage expectations, the“Marriage Expectations Scale”developed by Jones and Nelson (1996) and translated into Turkish by Öz-Soysal et al. (2016) was used. In the study, the data were analyzed by using SPSS 25.0 package program. In the study, descriptive analyses such as frequency, minimum, maximum, percentage, mean and standard deviation were used for the socio-demographic characteristics of the participants. The differentiation of the research variables according to sociodemographic variables was analyzed with“Chi-square”,“independent sample t test”and“ANOVA”. According to the findings, both millennials and Generation Z have secure attachment styles and largely unrealistic-idealistic marriage expectations. The generation Y and Z with secure attachment styles have higher expectations of unrealistic-idealistic marriage. Generation Z with an anxious/ambivalent attachment style has higher expectations of unrealistic-pessimistic marriages. In addition, the idealistic marriage expectations of Generation Z are higher than those of Generation Y. The study also examined whether the participants' marriage expectations and attachment styles differed according to gender, family type, romantic relationship status and feeling ready for marriage. The findings of the study were discussed and interpreted within the scope of the literature.