Döngüsel ekonomi ve atık yönetimi
Economy and waste management
  1. Tez No: 1017304
  2. Yazar: ÖZGE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda kaynakların etkin kullanımı, atıkların azaltılması ve ekonomik sistemlerin yeniden yapılandırılmasını hedefleyen döngüsel ekonomi modelini Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Türkiye özelinde incelemektir. Bu kapsamda, AB ülkelerinde ve Türkiye'de döngüsel ekonomi politikalarının gelişimi, atık yönetimi uygulamaları ve süreçte yer alan aktörlerin rolleri analiz edilerek Türkiye'nin AB uyum sürecindeki dönüşümü değerlendirilmiştir. Yöntem: Çalışmada, döngüsel ekonominin tarihsel gelişimi ve teorik temelleri ele alınmış; Kyoto Protokolü, Paris İklim Anlaşması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı gibi uluslararası çevre anlaşmaları çerçevesinde kavramsal bir analiz yapılmıştır. AB ülkelerinde uygulanan döngüsel ekonomi stratejileri Eurostat verileri kullanılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiş, Türkiye'nin atık yönetimi ve döngüsel ekonomi politikalarının dönüşüm süreci doküman analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma bulguları, döngüsel ekonomi politikalarının uygulanmasıyla atıkların geri kazanımı ve geri dönüşüm oranlarının artırıldığını; bu sayede çevresel etkilerin azaltılması ve ekonomik faydaların artırılması yönünde önemli ilerlemeler sağlandığını göstermektedir. AB ülkelerinde döngüsel ekonomi uygulamalarının kurumsal bir yapı kazandığı, Türkiye'de ise bu alanda gelişim sürecinin devam ettiği tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, döngüsel ekonomi politikalarının yalnızca çevresel değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal faydalar sunduğu; bu modelin benimsenmesinin sürdürülebilir kalkınma açısından kaçınılmaz bir gereklilik olduğu ortaya konulmuştur. Türkiye'nin döngüsel ekonomi ve atık yönetimi alanındaki politika gelişimleri, AB standartlarına uyum sürecinde önemli bir aşama olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this thesis is to examine the circular economy model, which aims at the efficient use of resources, waste reduction, and the restructuring of economic systems in line with sustainable development goals, with a specific focus on the European Union (EU) countries and Türkiye. In this context, the development of circular economy policies, waste management practices, and the roles of stakeholders in the EU and Türkiye are analyzed, and Türkiye's transformation process within the EU harmonization framework is evaluated. Method: In the study, the historical development and theoretical foundations of the circular economy are discussed, and a conceptual analysis is conducted within the framework of international environmental agreements such as the Kyoto Protocol, the Paris Climate Agreement, and the European Green Deal. Circular economy strategies implemented in EU countries are examined comparatively, while the transformation process of waste management and circular economy policies in Türkiye is evaluated through document analysis. Findings: The findings indicate that the implementation of circular economy policies increases waste recovery and recycling rates, thereby contributing to the reduction of environmental impacts and the enhancement of economic benefits. It is observed that circular economy practices in EU countries have gained an institutionalized structure, whereas Türkiye is still in a developmental phase in this field. Results: In conclusion, circular economy policies provide not only environmental but also economic and social benefits, and the adoption of this model emerges as an inevitable requirement for sustainable development. Türkiye's policy developments in the fields of circular economy and waste management are considered a significant step in the process of alignment with EU standards.