Sağlak ve solaklarda kısa süreli görsel bellek ve IQ düzeyleri arasındaki ilişki
The Relationship between IQ levels and short time visual memories in right handed and left-handed subjest
- Tez No: 76909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, sağ ve sol elli deneklerde nonverbal zeka ile kısa süreli görsel bellek ilişkileri araştırıldı. Zeka“Cattell's Culture Fair Intelligence Test”yardımıyla ölçeklendirildi. El tercihlerinin belirlenmesi için, Oldfiekl anketi (Edinburg Handednes Inventory) ve 10 soru eklenerek oluşturulmuş ilave bir anket kullanıldı. Kısa süreli görsel bellek farklılıklarının belirlenmesi için 15 sözcüklü bir liste bir perde üzerine yansıtıldı, deneklere 30 sn sûre ile izletildikten sonra, onlandan anımsayabildikleri sözcükleri 40 sn içersinde yazmaları istendi Anketin I. gurup sorularına göre yapılan değerlendirmede, sağlak ve solakların anket skorları ile (0 ve 0 dan küçük olanlar solak, 0 dan büyük olanlar sağlak) IQ düzeyleri arasmda önemli bir ilişki belirlenmedi (p>0.05). Aynı şekilde solakların anket skorları ile kısa süreli görsel bellek düzeyleri arasında önemli bir ilişki gözlenmedi (p>0.05), fakat sağlakların anket skorları 3e kısa süreli görsel bellek düzeyleri arasında önemli, negatif bir ilişki vardı (p Anketin II. gurup sorularına göre yapılan değerlendirmede, anket skorkn ile nonverbal IQ düzeyleri arasında önemli bir ilişki belirlenmedi (p>0.05), fakat sağlakların anket skorları ile nonverbal IQ düzeyleri arasında Önemli bir pozitif ilişki vardı Bununla birlikte sağlak ve solakların anket skorları ile kısa süreli görsel bellek düzeyleri arasında önemli bir ilişki belirlenmedi (p>0.05). Sonuç olarak, sağlaklarda el tercihleri ile kısa süreli görsel bellek düzeyleri arasında ve el, göz, ayak tercihleri ile nonverbal IQ düzeyleri arasında önemli bir ilişkinin, varlığı belirlendi
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between nonverbal intelhgence and short-time visual memory was studied in right- and left- handed subjects. The nonverbal intelligence was assessed by the Cattell's Culture Fair Intelhgence test. To determination of hand preferences both OldfiekTs questionnaire (Edinburg Handednes Inventory) and other questionnaire which have added 10 questions were used. On the other hand, for the level of short-time visual memory, a list with 15 words was projected on a curtain and the subjects watched the first for 30 second and we wanted the subjects to write the words that they remember, in 40 second. In the evokation for the results of first group of questions it was found that there was not important relation between the questionnaire scores and IQ levels of right- and left- handed subjects (p>0.05); like wise, an important relation between questionnaire scores and short-time visual memory levels of left- handed subjects was not observed (p>0.05) but there was an important negative relation questionnaire scores and short-time visual memory levels of right- handed subjects (p In the evoluation for the results of first group of questions we could not find an important relation between the questionnaire scores and IQ levels of left- handed subjects (p>0.05) but there was an important positive relation between the questionnaire scores and IQ levels of right- handed subjects (p in addition to couklnt be found an important relation between questionnaire scores and short-time visual memory levels of right- and left- handed subjects (p>0.05). As a result of this investigation we found that there were an important relations between both hand preference and short-time visual memory levels and IQ levels of right-banded subject.