Erzurum İlinin çeşitli semtlerindeki ev içi ve ev dışı havanın fungal florası üzerine bir araştırma
A Study on the fungal flora of indoor and outdoor air in several regions of the proxince of Erzurum
- Tez No: 76910
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET HASANEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yerçekimine dayalı“Petri - Plak”metodu kullanılarak, Erzurum'da ev içi ve ev dışı havada bulunan rniikrofungus florası çalışılmıştır. 1993 'ün Ocak ayından 1994 'ün Aralık ayına kadar Erzurum'un 4 farklı bölgesindeki havadan aylık olarak alınan 504 örnekten 100 mikrofungus tür ve varyetesi izole edilmiştir. Bu türlerin 90 tanesi Moniliales, 8 tanesi Mucorales, 2 tanesi Splıaeropsidales sınıflarına aittir. Ayrıca 1206 steril mikrofungus kolonisi elde edilmiştir. Tür sayısı bakımından en zengin cinsler sırasıyla Penicillium. Aspergillus. Cladosporium. Alternaria. Trichoderma'dır. Ev dışında en fazla koloni oluşturan cinsler sırasryla: Penicillium, Cladosporium, Alternaria. Aspergillus. Trichoderma. Rhizopus'dur. En yaygın türler: Cladosporium lıerbarum.Penicillium brevicompactum, Penicillium verrucosum var. verrucosum. Alternaria alternata." Penicillium paxilli'dir. Ev içinde en fazla koloni oluşturan cinsler sırasıyla: Penicillium. Aspergillus. Cladosporium, Alternaria olarak bulunmuştur. En yaygın türler: Aspergillus niger. PenjcijH$Q> verrucosum var, verrucosum. Penicillium brevicompactum. Cladosporiutrj herborum: Penicillium farinosum. Penicillum paxilli. Alternaria it&na, Penicillium expansion olarak bulunmuştur. Elde ettiğimiz fungus lücl#folrı 7 tanesi sadece ev içi 22 tanesi ise sadece ev dışı atmosferde bulunmuştur. 71 tanesi ise her iki ortamdan izole edilmiştir.Örnek aldığımız 4 istasyondan Sanayi istasyonunda en fazla, Şehitler istasyonunda ise en az koloni bulunmuştur.. Hava kirliliğinin en çok görüldüğü istasyonlar Sanayi ve Gürcükapı istasyonlarıdır. Bunun kentsel aktivitelerin fazla olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
By using“Petri plate”method based on gravitation the microfungi flora of indoor and outdoor air in Erzurum was studied. In this research 100 micro&ngi species and varieties were isolated from 504 samples taken monthly from 4 different areas of Erzurum' s air. between January 1993 - December 1994 Among the species, 90 were belong to Moniliales, 8 to Mucorales, 2 to Sphaeropsidales and 1206 steril microfungi colonies were also found. The genera which are represented by excess species numbers were Penicillium. Aspergillus. Cladosporium. Alternaria and Trichoderma especially. In the outdoor the species which are represented by too much colony numbers were Penicillium. Cladosporium. Alternaria. Trichoderma. Rhizopus especially. The most common species were Cladosporium herbdrum, Penicillium brevicompactum, Penicillium verrucosum var. verrucosum. Alternaria alternata. PeniciUium fagi and Penicillium paxilli. In the indoor air the species which we are represented by excess colony numbers were Penicillium. Aspergillus. Cladosporium and Alternaria. The most common species were Aspergillus niger. Penicillium verrucosum var. verrucosum. Penicillium brevicompactum. Cladosporium herborum. Penicilhum farinosum, Penicilhum paxilli. Alternaria radicina and Penicillium expansum. Among the identified fungi, 7 species were only detected from indoor air, 22 species were in outdoor air, 71 species were found in both. In four station wich we have taken samples, the most excessive colonies were found was Sanayi station and the least colony numbers were countered in Şehitler station. Air pollution has been perceived very much in Sanayi and Gürcükapı stations. We are able to say that, this takes it's source from excess urban activites in this stations.