An investigation into the capabilities of computational fluid dynamics in sail performance prediction
Hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile yelken performansı incelemesi
- Tez No: 769110
- Danışmanlar: PROF. PHILIP WILSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Rüzgar tüneli testleri yelkenli tekne tasarım sürecinde performansın belirlenmesi kapsamında önemli bir yer edinmektedir. Bu testlerin yüksek maliyeti, farklı alternatiflerin denenmesi için farklı modellerin üretilmesi ihtiyacı ve yelkenli teknenin maruz kalacağı gerçekçi bir ortam sağlanmasının zorluğu nedeniyle hesaplamalı yöntemlerin yelkenli tekne performans tahmini için kullanımı artmaktadır. Mevcut aşamada henüz deneysel çalışmlaın yerini alamamış olsalar da, bilimsel çalışmalar ve doğrulama faaliyetleri için hesaplamalı yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada, hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin (HAD) yelkenli tekne aerodinamik performans tahmini kabiliyeti irdelenmektedir. RANS çözücü kullanılarak aerodinamik performans tahminleri yapılarak sonuçlar rüzgar tüneli deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. HAD yaklaşımının deneylere uygun maliyetli bir alternatif olması olasığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wind tunnel experiments have always been an important part of the sailing yacht design process, in order to estimate the performance of the yachts. Their high cost, need for different models for different cases and scientific difficulties about simulating a realistic sailing environment have led computational methods to be used for performance estimates of sailing yachts. As yet, computational methods have not fully replaced experiments; they are generally being used for validation or academic purposes. This project aims to investigate the capabilities of CFD in terms of sail performance prediction. RANS solvers will be used for performance estimates and experimental results will be compared to numerically obtained results in order to assess the possibility of RANS codes being a cost effective replacement for wind tunnel experiments.