Hemipleji ve hemiparezi hastalarındadermatolojîk lezyonların dağılımı
The distribution of dermatological lesions in patients with hemiplegia and hemiparesis
  1. Tez No: 769109
  2. Yazar: HÜRAY HÜGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DİCLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nörolojik sistem ve deri; aynı embriyolojik nöroektodermıl kökenden gelmektedir. Önceki çalışmalarda değişik nörolojik bozukluklar ile bazı dermatozlar arasında ilişki saptanmıştır. Bu çalışma, felçli hastalardaki dermatozların yerleşim özelliklerini değerlendirerek, nörolojik sekellerin çeşitli dermatozlara ve seyirlerine olan etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümleri'ne başvuran 66'sı kadın, 74'ü erkek, toplam 140 felçli hasta, çalışmaya alındı. Ayrıntılı dermatolojik ve nörolojik muayeneler yapılarak deri hastalıkları, kuvvet ve duyu kayıpları değerlendirildi. Hastalar 2 yıllık takibe alınarak felçli tarafta 2 yıl boyunca oluşan, artan, azalan veya kaybolan dermatolojik hastalıklar açısından izlendi. Felçli ve sağlıklı vücut yarıları, her bulgu/hastalık için Mc Nemar ve Wilcoxon signed ranks testleriyle, sağ /sol tutulumlu ve plejik/parezik hastaların verileri; bağımsız örneklerde X2 testi ile karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonuçlarına göre; BP'li tüm hastalarımızda, deri lezyonları strok gelişiminden sonra ortaya çıkmıştı. Felçli tarafta irritan kontakt dermatit; istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmış bulundu. Güç kaybı olan tarafın kullanılamaması, kontaktan eliminasyonunun önemine dikkat çekti. Atopik dermatit, alerjik kontakt dermatit, nörodermatit ve dishidrotik ekzema; SVO sonrası felçli tarafta düzelmişti. Felçli tarafta ve plejide; dekübitus ve ekimozun; istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı bulundu. Felçli tarafta kuvvet ve duyu kayıplarının; fiziksel hasarlara yol açabileceği yorumu yapıldı. Felçli tarafta ve plejide intertrigo ve eritrazmanın; istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı bulundu. Hareketsizliğe bağlı oklüzyon, ısı ve nem artışının enfeksiyonlara daha kolay zemin hazırlayabileceği şeklinde yorumlandı. Felçli tarafta lokalize telanjiektazinin; istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı bulundu. Bu yeni bulgunun; nörolojik defısit tarafını belirlemede yeni bir işaret olarak kullanılabileceği ancak ileri çalışmalara gereksinim olduğu fikrindeyiz. Sonuç olarak; nörolojik sistemin bazı dermatozların seyrini etkileyebileceği ve yeni bulgulara neden olabileceği kuvvetli bir olasılık olup geniş serilerde yapılacak çalışmaların konuyu aydınlatmaya yardımcı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background: Neurologic system and dermis take place of the same embriyologic neuroectodermal origin. Several studies have shown the relationship between the neurological disordes and some dermatoses. Objective: This study is designed to detect the distribution of the skin lesions among the stroke patients and influence of the neurologic defects on the prognosis of dermotological diseases/situations. Methods: 140 stroke patients who were referred to the Neurology and Physical-Rehabilitation Medicine Departments of Akdeniz University were enrolled in the study. Their detailed dermatological and neurological examinations were performed. The patients were followed up prospectively over 2 years for the dermatological diseases which are occurred, increased, decreased or disappeared on the paralyzed side. McNemar and Wilcoxon signed rank-tests were used to analyze the differences between the affected/unaffected side for each sign/disease. The X2 test was used to analyze categorical data between the right/left side involvement and between the plegic/paresthetic patients. Results: The lesions of bullous pemphigoid occurred after the onset of hemiplegia. Irritant contact dermatitis had fade away after the onset of hemiplegia on the paretic extremity. Irritant contact dermatitis was statistically significantly decreased in right-sided hemiplegia compared to left-sided hemiplegia. Immobilization-induced elimination of the contactants might have potentially contributed to the amelioration of the disease activity. The lesions of several eczematous dermatitis had fade away after the onset of hemiplegia on the paretic extremity. Decubitus, ecchymosis, intertrigo and erytrasma grew considerably after the onset of hemiplegia on the paretic side. Immobilization, sensorial loss, selective proliferation of microbial agents by the occlusion, increased natural warmth and humidity might have potentially contributed to the lateralization of these dermatoses. Localized telangiectases occured on the paretic side. This could be a new phenomenon for the detection of the affected side among the stroke patients. Limitations: Our study should be supported by further reseachs.