Dijital okuryazarlık ve internet reklamcılığı üzerine bir alan araştırması
A field study on digital literacy and internet advertising
- Tez No: 769137
- Danışmanlar: PROF. DR. İMRAN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dijital okuryazarlık, belirli teknolojileri kullanma yeteneği veya belirli teknik becerilere sahip olmanın ilerisinde tutum, bilişsel ve sosyal-duygusal becerileri de kapsayan geniş bir kavramdır. Dijital okuryazar olan bir birey sonsuz enformasyon içerisinden doğru olanı ayırt edebilir ve elde ettiği verinin doğruluğunu teyit edebilir. İhtiyacı olan kaynaklara erişmenin yollarını bilir. Yaratıcılığını dijital araçlarla kullanarak içerikler üretip başkalarıyla paylaşabilir. Kendini yaşam boyu geliştirmeyi prensip edinerek araştırmaya, değerlendirmeye ve eleştirel düşünmeye önem vermektedir. Dijitalleşen toplumun ekonomik ve sosyal gelişimiyle tüketicinin internetten bilgi arayışı ve bu bilgiye saniyeler içerisinde ulaşabilmesi günümüz imkanlarıyla çok basit hale gelmiştir. İnternet reklamları da tüketicinin bu arayışını gidermesinde önemli bir rol üstlenmiştir. İnternetin sunduğu olanaklar pazarlama ve reklam stratejilerinde her geçen gün yeni reklam türleri ortaya çıkmıştır. Bu reklamlar, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarında da değişiklikler yaşanmasına neden olmuştur. Yıldan yıla internet erişimine sahip olan kişilerin arttığı, daha fazla alışverişin yapıldığı ve reklam yatırımları da göz önünde bulundurulduğunda internet reklamlarına yönelik tutumların araştırılması değer kazanmıştır. Bu araştırmanın amacı lisans öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin internet reklamlarına yönelik inançlarıyla ilişkisini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda nicel araştırma yaklaşımlarından kesitsel tarama yöntemi ve ilişkisel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Katılımcılar, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilerek 892 öğrenciden oluşmuştur. Sonuç olarak dijital okuryazarlığın internet reklamlarına yönelik inançların çoğunda etkisi olduğu bulunmuştur. Eğitim kurumları, eğitimciler, araştırmacılar, öğrenciler ve firmalar için önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Digital literacy is a broad concept that encompasses attitude, cognitive and social-emotional skills beyond the ability to use certain technologies or possess certain technical skills. A digitally literate individual can distinguish the correct one among endless information and confirm the accuracy of the data he has obtained. He knows the ways to access the resources he needs. Using his creativity with digital tools, he can produce content and share it with others. It attaches importance to research, evaluation and critical thinking by adopting the principle of self-development throughout life. With the economic and social development of the digitalized society, the consumer's search for information on the internet and accessing this information within seconds has become very simple with today's opportunities. Internet advertisements also play an important role in satisfying this quest of the consumer. The possibilities offered by the Internet have emerged in marketing and advertising strategies, and new types of advertisements have emerged day by day. These advertisements have also caused changes in the purchasing habits of consumers. Considering the number of people who have internet access from year to year, more shopping and advertising investments are taken into consideration, researching attitudes towards internet advertisements has gained value. The aim of this research is to reveal the relationship between undergraduate students' digital literacy levels and their beliefs about internet advertisements. In this direction, cross-sectional survey method and relational research method, which are quantitative research approaches, were used. Participants were selected by convenience sampling method, one of the non-random sampling methods, and 892 students were reached. As a result, it has been found that digital literacy has an impact on most of the beliefs about internet advertisements. Suggestions are given for educational institutions, educators, researchers, students and companies.