Ortaöğretim düzeyinde anadili Türkçe olan çince öğrenicilerinin okuduğunu anlama becerisinin hata çözümlemesi
Error analysis of reading comprehension skills of secondary education level of Turkish native speakers as chinese learners
- Tez No: 769136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN KİRİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim düzeyinde anadili Türkçe olan Çince öğrenicilerinin Çince öğrenme sürecinde yaptığı okuduğunu anlama hatalarının tespit edilmesi, betimlenmesi ve bu hatalara yönelik önerilerin verilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, Ankara'da bulunan ve Çince eğitimi veren iki ortaöğretim okulunda son iki yılda uygulanmış olan yazılı sınav kâğıtları incelenerek okuduğunu anlama hata türleri tespit edilmiştir. Ayrıca, ortaöğretim düzeyinde görev almış ve hâlihazırda görev almakta olan 5 Çince öğretmeni ile görüşme yapılmıştır. Uygulanan bu yöntemler sonucunda hem yazılı sınav kâğıtlarında görülen hem de öğretmenlerin bahsettiği okuduğunu anlama hata türlerinin birbiriyle örtüştüğü görülmüştür. Ancak, temel alınarak çözümleme yapılan Chen (2003)'ın oluşturduğu okuduğunu anlama hata türleri sınıflandırması ile öğrenicilerin Çince düzey farklılığı yüzünden farklılıkların bulunduğu görülmüştür. Bu nedenle, anadili Türkçe olan Çince öğrenicileri için Sözcük Bilgisi Kaynaklı Hatalar ve Dilbilgisi Kaynaklı Hatalar olarak bir sınıflandırma önerilmiştir. Önerilen sınıflandırmanın yanı sıra, yapılan bu çalışmalar doğrultusunda hata oluşumunun önüne geçmek için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify and describe the reading comprehension errors made by Chinese language learners, whose mother tongue is Turkish, in the process of learning Chinese at the secondary education level, and to give suggestions for these errors. For this purpose, the types of errors in reading comprehension were determined by examining the written exam papers applied in the last two years in two secondary schools in Ankara that teach Chinese. In addition, interviews were conducted with 5 Chinese teachers who worked and currently working at the secondary schools. As a result of these methods applied, the types of reading comprehension errors that were seen in the written exam papers and that the teachers talked about overlap with each other. However, with the classification of reading comprehension errors created by Chen (2003) based on the analysis, it was seen that there were differences due to the difference in the Chinese level of the learners. Therefore, a classification as Vocabulary Knowledge Based Errors and Grammar Based Errors has been proposed for Turkish native speakers as Chinese learners. In addition to the proposed classification, suggestions are given to prevent error formation in line with these studies.