Opposing trajectories of public Islam in Turkey: a comparative study between the Justice and Labor Platform and Furkan Foundation
Kamusal İslam'ın Türkiye'deki karşıt yörüngeleri: Emek ve Adalet Platformu ve Furkan Vakfı arasında karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 769144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BÜYÜKOKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma, bir kamusal din olarak İslam'ın kamusal alana nasıl ve ne zaman katkıda bulunduğunu ve ona zarar verdiğini araştırıyor. Bunun için, Habermas'ın iletişimsel eylem teorisini kullanarak, iki muhalif İslami sivil toplum örgütünü, Emek ve Adalet Platformu ile Furkan Vakfı'nı, kamusal alanda İslam'la angaje olma biçimleri açısından karşılaştırıyor. Bulgularım bir kamusal din olarak İslam'ın nihai etkisinin iki karakteristiğin benimsenmesine bağlı olduğunu gösteriyor: rasyonel-eleştirel tartışma ahlakı ve“öteki”ne karşı müzakereci hoşgörü. Bu Habermasçı içgörüler yakın tarihli araştırmalarda ele alınmışsa da, benim bulgularım ayrıca, kapsayıcı bir projenin siyasi toplumdaki başarısızlıklarının, bu proje sivil topluma aktarıldığında paha biçilmez derslere dönüşebileceğini de ortaya koyuyor: Başarısız HAS Partisi deneyimi, Emek ve Adalet Platformu'nu birbirine bağlı bir kamusal alana katkıda bulunan bir sivil aktör olmaya yatkın hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how and when Islam as a public religion promotes or undermines the public sphere. To that end, it compares two dissident Islamic civil society organizations, Labor and Justice Platform and Furkan Foundation, in terms of their different ways of engagement with Islam in the public sphere, using Habermas's theory of communicative action. My findings suggest that the ultimate impact of Islam as a public religion is contingent upon the adoption of two characteristics by the Islamic group in question: rational-critical debate ethos and deliberative tolerance towards the“other”. While these Habermasian insights have been addressed in recent scholarship, I found also that the failures of an inclusive project in political society can turn into invaluable lessons when this project is transferred to civil society: the abortive HAS Party experience predisposed the EAP to become a contributing civil actor to an interconnected public sphere.