Hilmi Yavuz'un şiirlerindeki otobiyografik ögeler
Autobiographical elements in Hilmi Yavuz's poems
- Tez No: 769145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hilmi Yavuz'un Şiirlerindeki Otobiyografik Ögeler adlı çalışmada Türk şiiri üzerinde önemli etkilere sahip olan Hilmi Yavuz'un, şiirlerindeki otobiyografik ögeleri yine onun, nesir türünde verdiği eserlerden yol çıkarak açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada şairin otobiyografisinden farklı olarak onun şiirinin içerisine sakladığı otobiyografisi bulunmuştur. Daha sonra bu amaçla, şairin şiirlerindeki imgeler çözümlenmeye çalışılmıştır. Çok yönlü bir sanat anlayışına sahip olan sanatçının, farklı edebiyat dönemleri ve ideolojik değişmelerin yaşandığı süreç içerisinde kaleme aldığı eserleri, kendisine ve yaşadığı döneme ayna tutmaktadır. Güçlü bir edebiyat birikimiyle doğru orantılı olarak vermiş olduğu eserlerle edebiyatımıza damgasını vurmuştur.
Özet (Çeviri)
The present thesis titled Autobiographical Elements in Hilmi Yavuz's Poems investigates the autobiographical elements in the poems of Hilmi Yavuz, who has important influences on Turkish poetry, based on his prose works. In the study, unlike the autobiography of the poet, the autobiography of the poet that he hid in his poem is found. Later, for this purpose, the images in the poet's poems are tried to be analyzed. The works of the artist, who has a versatile understanding of art, that he wrote in the process of different literary periods and ideological changes, mirror himself and the period in which he lived. He left his mark on our literature with the works he produced in direct proportion to his strong literary background.