J. S. Bach'ın envansiyon ve füglerinin yapı ve teknik yönünden incelenmesi
J. S. Bach's structural and technical examination of inventions and fugs
- Tez No: 769165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Barok çağın büyük bestekarı Johann Sebastian Bach'ın füg ve envansiyon formlarının müzikalite standartları açısından incelenmesi bu tezin ana konusudur. Bu çalışmada bahsi geçen formların gerek tarihi yönü, gerek teorisel yönleri detaylı bir şekilde incelenerek verisel dayanağa bağlı tesbitlere yer verilmiştir. Bach'ın bahsi geçen formlarda kullandığı katı, serbest ve çift kontrpuan yazıları, süslemeler, ve imitasyonlar tanım ve örnekler ile geniş bir çerçevede izah edilerek, eserlerde kullanımına dair örnekler verilmiştir. Bach'ın kullandığı kontrpuan yazılarının işlevleri eser anazlizlerinde yer yer dateylandırılarak şekiller aracılığı ile daha anlaşılır bir anlatıma yer verilmiştir. Bu çalışmada kontrpuan yazımının tarih içindeki gelişimine ilişkin kronolojik bir anlatıma başvurularak polifoni yazısının Barok çağdan Bach'a ve Bach'tan sonrasına dair sistematik bir yol izlenmiştir. Tezde Bach'ın birçok eser ve albümüne yer verilerek ortak ve ayırıcı farklılıklardan yetkin bir sonuca ulaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is to examine the fugue and inventive forms of Johann Sebastian Bach, the great composer of the Baroque era, in terms of musicality standards. In this study, both the historical and theoretical aspects of the aforementioned forms were examined in detail and the determinations based on the data were included. Solid, free and double counterpoint writings, ornaments, and imitations used by Bach in the aforementioned forms are explained in a wide framework with definitions and examples, and examples of their use in the works are given. The functions of the counterpoint writings used by Bach are dated from time to time in the analysis of the work, and a more understandable expression is given through figures. In this study, a systematic way of polyphony writing from the Baroque era to Bach and after Bach has been followed by applying a chronological narrative regarding the development of counterpoint writing in history. It is aimed to reach a competent conclusion from common and distinctive differences by including many works and albums of Bach in the thesis.