Çevre muhasebesi kapsamında karbon ayak izi ölçümü: İzmir ili otobüs taşımacılığında karbon salınımının hesaplanması
Carbon footprint measurement within the scope of environmental accounting: Calculation of carbon emissions in İzmir province bus transportation
  1. Tez No: 769164
  2. Yazar: TUĞÇE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ROZİ MİZRAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte üretimin hızlı artışı doğal kaynaklarında hızla tükenmesine yol açmıştır. Bu tüketim sonucu doğal çevreye verilen zararda aynı oranda artmıştır. Daha fazla üretim ve tüketim düzeyindeki artış çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Doğal çevrenin ve kaynakların korunması farkındalığının artması küresel ısınma sorunu ve çevre kirliliğinin insana vermiş olduğu zarar ile meydana gelmektedir. İşte tam bu noktada“sürdürülebilirlik”kavramının önemi ortaya çıkar. Sürdürülebilirlik kavramı en genel tanımı ile“gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini elinden almadan bugünün ihtiyaçlarının karşılanmasıdır”. Günümüzde çevre ile ilgili konuların muhasebe sistemi içine alınması sonucu oluşan“Çevre Muhasebesi”kavramının önemi giderek artmaktadır. Çevre muhasebesi ve sürdürülebilirlik kavramı işletmelerin muhasebe ile finans alanlarında en çok araştırılan konu haline gelmiştir. Çevre sorunları ile mücadele kapsamında sürdürülebilir kalkınma amaçlarına hizmet eden Karbon Muhasebesi kavramı bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. İklim değişikliğinin en önemli sebeplerinden biri olan, atmosfere salınan, enerji ihtiyacının karşılanması sonucu ortaya çıkan CO₂ gazı, tüm işletmeler tarafından kayıt altına alınmalı, izlenmeli ve raporlanmalıdır. Yerel yönetimlerin Karbon Salınımını ölçerek Karbon Ayak İzini oluşturmaları tüm işletmelere öncülük ederek, örnek oluşturması ve teşvik etmesi oldukça önemli bir gelişmedir. Bu çalışmada, İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü karbon salınım verileri dikkate alınarak, karbon ayak izi ölçümü yapılmıştır. Belediyenin karbon salınımını nasıl muhasebeleştirilebileceği örnek kayıtlar ile gösterilmiştir. Karbon salınımı nasıl azaltılabilir ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin salınımı azaltma politikaları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in production with the industrial revolution led to the rapid depletion of natural resources. As a result of this consumption, the damage to the natural environment has increased at the same rate. The increase in the level of production and consumption has also brought environmental problems. The increase in the awareness of the protection of the natural environment and resources arises with the global warming problem and the damage caused to human beings by environmental pollution. At this point, the importance of the concept of“sustainability”emerges. The concept of sustainability, with its most general definition, is“meeting the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their needs”. Today, the importance of the concept of“Environmental Accounting”, which is formed as a result of the inclusion of environmental issues in the accounting system, is gradually increasing. The concept of environmental accounting and sustainability has become the most researched subject in the fields of accounting and finance of enterprises. The concept of Carbon Accounting, which serves the purposes of sustainable development within the scope of combating environmental problems, is the subject of this study. CO₂ gas, which is one of the most important causes of climate change, emitted to the atmosphere and resulting from meeting the energy needs, should be recorded, monitored and reported by all businesses. It is a very important development that local governments create a Carbon Footprint by measuring Carbon Emissions, leading all businesses, setting an example and encouraging them. In this study, carbon footprint measurement was made by considering the carbon emission data of İzmir Metropolitan Municipality ESHOT General Directorate. How the municipality can account for carbon emissions is shown with sample records. How carbon emission can be reduced and the emission reduction policies of Izmir Metropolitan Municipality are explained.