An Analysis of Turkey's Defense Systems Acquisition Policy
Turkiye nin savunma tedarik politikasinin bir analizi
  1. Tez No: 769173
  2. Yazar: GÖKSEL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKE BOUDREAU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: NAVAL POSTGRADUATE SCHOOL
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu MBA tezinin amacı, Türkiye'nin savunma sistemleri tedarik politikasını ve on yılı aşkın bir süredir savunma sanayisi üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu tez, savunma harcamaları ve savunma pazarlarındaki küresel trendlere genel bir bakış sunmakta, savunma pazarındaki büyük oyuncuların savunma sanayi politikalarını açıklamakta, ikinci kademe ülkelerin sanayi geliştirme modellerine genel bir bakış sunmakta, Türkiye'nin savunma sistemleri tedarik politikasını açıklamakta ve Savunma sanayisinin politika etkilerini analiz etmektedir. Tez, bulgular ve gelecek için önerilen eylemlerle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this MBA thesis is to analyze Turkey's defense systems acquisition policy and its effects on the defense industry over a decade. This thesis provides an overview of the global trends in defense spending and defense markets, explains the defense industry policies of major players in the defense market, gives an overview of second-tier countries' industry development models, explains Turkey's defense systems acquisition policy, and analyzes the policy effects of the defense industry. The thesis concludes with findings and recommended actions for the future