Diz osteoartritinde sarkopeninin ultrasonografi ile tanımlanması ve izokinetik egzersiz programından sonra kas mimarisi değişiminin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Defining sarcopenia in knee osteoarthritis with ultrasonography and evaluation of muscle architecture change by ultrasonography after isokinetic exercise program
  1. Tez No: 769195
  2. Yazar: SEMA DAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Diz osteoartritli kadınlarda sarkopeniyi ultrasonografiyle tanımlayarak, izokinetik egzersizin ağrı, kas gücü, fonksiyonel düzey ve kas mimarisi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Klinik ve radyolojik olarak diz osteoartriti tanısı ve Sonografik Uyluk Ayar Oranı (STAR) algoritmasına göre sarkopeni tanısı olan 31 kadın hasta çalışmaya alındı. Hastalara haftada 3 seans, 6 hafta boyunca diz çevresi izokinetik güçlendirme tedavisi uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrasında tüm hastalarda Rektus Femoris (RF) + Vastus İntermedius (VI) kas kalınlığı, RF kesitsel alan ölçümü, Vastus Lateralis (VL) pennasyon açısı, VL kas kalınlığı, VL fasikül uzunluğu ultrasonografi ile değerlendirildi. Tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında el kavrama kuvveti, 6 metre yürüme hızı, sandalyeden kalkma testi, Vizüel Analog Skala (VAS) ve Western Ontario and McMaster Üniversiteleri osteoartrit indeksi (WOMAC) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of isokinetic exercise on pain, muscle strength, functional level and muscle architecture by identifying sarcopenia with ultrasonography in women with knee osteoarthritis. Materials and Methods: 31 female patients with clinical and radiological diagnosis of knee osteoarthritis and a diagnosis of sarcopenia according to the Sonographic Thigh Adjustment Ratio (STAR) algorithm were included in the study. During 3 sessions per week for 6 weeks, the therapy of knee circumference isokinetic strengthening was applied to the patients. Before and after treatment, Rectus Femoris (RF) + Vastus Intermedius (VI) muscle thickness, RF cross-sectional area measurement, Vastus Lateralis (VL) pennation angle, VL muscle thickness, VL fascicle length were assessed by ultrasonography in all patients. Before and after the treatment, hand grip strength, 6 meters walking speed, chair rise test, Visual Analog Scale (VAS) and Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) were applied.