Artmış inflamasyonda NT-PROBNP'nin prognostik öneminin retrospektif incelenmesi
Investigation of the prognostic importance of NT-PROBNP in increased inflammation retrospectively
- Tez No: 769196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Beyin natriüretik peptid (BNP), kardiyovasküler homeostazisinde önemli rol oynamaktadır. Natriüretik, diüretik ve vazodilatör etkileri iyi bilinmektedir. BNP'nin inaktif metaboliti olan NT-proBNP kardiyovasküler hastalıklarda önemli bir biyobelirteç olup; klinik pratikte tanıda ve tedavi takibinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Artmış inflamasyonda, özellikle sepsiste mortalite belirteci olduğu birçok çalışmada ifade edilmektedir. Buna karşılık, steril inflamasyondaki etkisi net bilinmemektedir. Ayrıca, artmış inflamasyonda N-terminal proBNP (NT-proBNP)'nin mortalite açısından takipte kullanımı için literatürde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, NT-proBNP'nin artmış inflamasyonda mortalite ile ilişkisini göstermek ve NT-proBNP'nin zamansal değişiminin de diğer belirteçlere göre mortalitedeki rolünü incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015- Mayıs 2020 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine artmış inflamasyon nedeniyle başvuran 231 hasta, retrospektif olarak incelendi. Hastalar ölenler ve yaşayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, yatış esnasında uygulanan tedavileri, yeni gelişen kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği, laboratuvar verileri, Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) ve Sistemik İnflamatuvar Cevap Sendromu (SIRS) skorları dosya kayıtlarından elde edildi. NT-proBNP'yi de içeren laboratuvar verilerinin zamansal değişimleri de değerlendirildi. Tek ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile NT-proBNP'nin zamansal değişiminin hastane içi mortalite ile ilişkisi incelendi. Bulgular: 231 hastanın %55'i kadın cinsiyette ve hastaların yaş ortancası medyan 41 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Brain natriuretic peptide (BNP) plays a pivotal role in cardiovascular homeostasis. Natriuretic, diuretic and vasodilator effects are well-known. NT-proBNP, the inactive metabolite of BNP, is an important biomarker in cardiovascular diseases. It is widely used in clinical practice in diagnosis and treatment of heart failure at the follow-up. It is stated in many studies that NT-proBNP is a mortality marker in hyperinflammation, especially sepsis. In contrast, its effect on sterile inflammation remains unkonwn. In addition, there are not enough studies in the literature for the use of N-teminal proBNP (NT-proBNP) in the mortality of hyperinflammation at the follow-up. The present study aims to show the relationship of NT-proBNP with mortality in hyperinflammation and to examine the role of temporal variation of NT-proBNP in mortality compared to other biomarkers. Materials and Methods: Between January 2015 and May 2020, 231 patients who applied to Ege University Medical Faculty Internal Diseases Intensive Care Unit due to invreased inflammation were retrospectively analyzed. Patients were divided into two groups as non-survivor and survivor. Demographic characteristics, comorbidities, treatments applied during hospitalization, newly developed heart failure and kidney failure, laboratory data, Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) and Systemic Inflammatory Response Syndrome (SIRS) scores were obtained from the file records of the patients. Temporal variations of laboratory data, including NT-proBNP, were also evaluated. Univariate and multivariate logistic regression analyzes were performed between the temporal variation of NT-proBNP and in-hospital mortality. Results: Of the 231 patients, 55% were female and the median age of the patients was 41.