Farklı dozlarda uygulanan N,P ve K'un domates bitkisinin kuru madde miktarı, besin elementi içeriği ve çinko alımına etkisi
- Tez No: 76920
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Denemde domates bitkisine sera koşullarında farklı düzeylerde uygulanan N,P,K gübrelerinin çinko alımına etkisi araştırılmıştır. Denemede Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çiftliğinden alınan toprak örneği kullanılmıştır. Usulüne uygun olarak hazırlanan topraktan her saksıya 2'şer kg konulmuştur. Deneme faktöriyel deneme desenine göre, Zn gübresi sabit olarak (20 ppm) tüm saksılara uygulanmış olup, azotlu gübre 4 sevide (N0=0, N!=6, N2=12, N3=18 kg N/da), fosforlu gübre 3 seviyede (P0=0, Pı=6, P2=12 kg P2Os/da) ve potasyumlu gübre 2 seviyede (Ko=0, Kı=6 kg/da), 3 tekrarlamak olarak (1x1x4x3x2x3=72 saksıda) sera koşullarında kurulmuştur. Bu çalışmada azotlu, fosforlu ve potasyumlu gübrelerin domates bitkisinin kök kök üstü (gövde) kuru madde miktarı ile bitkinin topraktan kaldırdığı besin elementleri miktarına etkileri gözlemsel ve istatiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of N-P-K application on Zn-uptake of tomatoes was investigated under greenhouse conditions. Soil samples were collected from the Atatürk University farmland and put into 2 kg pots. The experimental design was completely randomized design with three replications. Zn fertilizer was applied to all pots at a constant rate of 20 ppm, N fertilizer with four different rates (0, 6, 12 and 18 kg N/da), P with three different rates (0, 6, 12 kg P205/da) and K with two different rates (0 and 6 kg K20/da). In this study, the effects of N, P and K fertilizers on roots and vegetatif dry matter contents mineral compozition and uptake of plant nutritions by tomatoes in soil were eveluated and statistically analized. Effect of N and P fertilizer on the amount of vegetative dry matter was significant, but K had no effect. However, on the amount of root dry matter content N and K had significant effect, but P had not. It was also found mat while, N-application increased Zn-uptake of plant, P-application decreased Zn-uptake and K-application had no effect on Zn-uptake. On the other hand, N and K application increased Zn-uptake of root, and P-application decreased it.