Yetişkin obez bireylerde yeme bozukluğu, yeme bağımlılığı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between eating disorder, food addiction and quality of life in obese adult individuals
  1. Tez No: 769226
  2. Yazar: EBRAR BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATEŞ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada yetişkin obez bireylerin yeme bozukluğu, yeme bağımlılığı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Mayıs– Kasım 2021 tarihleri arasında Rize'de özel bir tıp merkezinin Beslenme ve Diyet polikliniğine başvuran 18 – 65 yaş arası birey ile yürütülmüştür. Araştırmada bireylerin sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümlerine yönelik soruları içeren bir“anket formu”,“Üç Günlük Besin Tüketim Kaydı Formu”,“Münich Yeme ve Beslenme Bozuklukları Anketi”,“Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YYBÖ)”,“Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (OÖYKÖ)”(Obesity and Weight Loss Quality of Life) uygulanmıştır. Araştırmaya yaş ortalaması 40,21±13,03 yıl olan 80 kadın, 55 erkek olmak üzere toplam 135 birey katılmıştır. Katılımcıların Münich yeme ve beslenme bozuklukları son 3 ay toplam skor ortalaması 37,03±26,90 puan (kadınlar için 46,05±27,54 puan ve erkekler için 23,91±19,20 puan), katılımcıların Münich yeme ve beslenme bozuklukları 12 yaş sonrası toplam skor ortalaması 32,84±27,27 puan (kadınlar için 41,41± 28,51 puan ve erkekler için 20,38±19,19 puan) olarak saptanmıştır. Katılımcıların %16,3'ünde yeme bağımlılığı varlığı saptanmıştır (kadınlar için %22,5 ve erkekler için %7,27). Katılımcıların OÖYKÖ puan ortalaması 40,70±27,75 puan olarak saptanmıştır (kadınlar için 45,64±26,53 puan ve erkekler için 33,51±27,66 puan).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relation between eating disorders, food addiction and life quality in people with obesity. This study was carried out with people between 18 – 65 years old applying to nutrition and diet outpatient clinic of a private medical center in Rize between May 2021 – November 2021. A“Survey Form”in which participants' sociodemographic information, dietary habits, antropometric measurements were questioned.“Daily Food Consumption Form”,“Munich Eating and Feeding Disorder Questionnaire”,“Yale Food Addiction Scale”and“Obesity and Weight Loss Quality of Life (OWLQOL)”were applied to the participants. 135 adult participants (80 women, 55 men) with an average age of 40,21±13,03 were included to the study. The participants' mean total score of the last 3 months Munich Eating and Feeding Disorder Questionnaire was 37.03±26.90 points (46.05±27.54 points for women and 23.91±19.20 points for men), the participants' mean total score of after the age of 12 Munich Eating and Feeding Disorder Questionnaire was 32.84±27.27 points (41.41±28.51 points for women and 20.38±19.19 points for men). Food addiction was found out in %16.3 of the participants. It was found out that participants' average score of OWLQOL was 40.70±27.75 point (45.64±26.53 point for women and 33,51±27,66 point for men).