Hazır giyim sektöründe kalitenin iyileştirilmesine yönelik kalite fonksiyon göçerimi uygulaması
Quality function deployment for improvement of quality in the apparel industry
- Tez No: 769227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ÇETİNDERE FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) çalışması yapılmıştır. Müşteri odaklı bir yöntem olan KFG yönteminin, hazır giyim sektöründe uygulanması işletmelerin ihtiyaç duydukları rekabet avantajını sağlayabilmektedir. Bu amaçla çalışmada bir hazır giyim işletmesinin sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerine yönelik müşteri istek ve ihtiyaçlarını ve bu istek ve ihtiyaçları karşılayacak olan çözüm önerilerini belirlemek amacıyla KFG çalışması yapılmıştır. Çalışma hazır giyim işletmesinin Ankara ilinde bulunan satış noktalarını kapsamaktadır. KFG yönteminin aşamaları takip edilerek yapılan çalışmada müşteri istek ve ihtiyaçlarının belirlenmesinde odak grup görüşme yöntemi kullanılmıştır. Sonraki süreçte KFG adımları takip edilerek nihai Kalite Evi tamamlanmıştır. Çalışmaya konu olan işletme aracılığıyla hazır giyim sektörü tüketici istek ve ihtiyaçları ile bunlara uygun çözüm önerileri belirlenmiştir. Yapılan çalışmayla KFG yönteminin ulusal literatürde hazır giyim sektörüne yönelik uygulamalarının sınırlı olması göz önüne alınarak hem ilgili literatüre hem de hazır giyim sektörüne çalışmanın sonuçlarıyla katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda hazır giyim sektörü tüketicilerinin en önemli istek ve ihtiyaçları;“ürün iade ve değişim sürecinin kolay olması”,“müşteri şikayetlerinin tatmin edici ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması”ve“indirim dönemlerinde avantajlı fiyat ve kampanyalar sunulması”şeklinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Quality Function Deployment (QFD) study was conducted in a company operating in the ready-made clothing industry. The application of the QFD method, which is a customer-oriented method, in the ready-made clothing industry can provide the competitive advantage that businesses need. For this purpose, a QFD study was conducted in order to determine the customer requests and needs for the products and services offered by a ready-made clothing business and the solution proposals that will meet these demands and needs. The study covers the sales points of the ready-made clothing business in Ankara. The focus group interview method was used to determine customer requests and needs in the study, which was carried out by following the stages of the QFD method. In the next process, the QFD steps were followed and the final Quality House was completed. Through the business that is the subject of the study, consumer demands and needs of the ready-made clothing sector and appropriate solution suggestions were determined. With the study, it is aimed to contribute to both the relevant literature and the ready-made clothing sector with the results of the study, considering the limited applications of the QFD method in the national literature for the ready-made clothing sector. As a result of the study, the most important wishes and needs of the consumers of the ready-made clothing sector; It has been determined as“ease of product return and exchange process”,“resolving customer complaints satisfactorily and quickly”and“offering advantageous prices and campaigns during discount periods”.