Rossa canina L. ve Rossa dumalis bechst. subsp., boissieri türlerinin koltuk altı tomurcuk kültürü ile çoğaltılması üzerinde bir araştırma
An investigation on axilarry bud culture rosa canina L. and rosa dumalis bechst subsp. boissiseri
- Tez No: 76923
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Rosa canina L. ve Rosa dumalis Bechst.subsp. boissieri kuşburnu türlerinin koltuk altı tomurcuk kültürü ile çoğaltılması amaçlanmıştır. Araştırma 1995-1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku kültürü laboratuarında yapılmıştır. Denemeye alınan her iki türde de kültür sırasında belirlenen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Araştırmada kullanılan her iki türde de tomurcuk patlaması ve ilk yaprakların görülmesi kültüre alındıktan sonra yaklaşık 10 gün içinde gerçekleşmiştir. En yüksek tomurcuk sürme oranı ve sürgün/explant oranı Rosa canina türünde 1.0+0.1 BA+GA3 ve Rosa dumalis türünde 2.0+0.1 mg/l BA+GA3 uygulamalarından elde edilmiştir. Tomurcuk sürme oranı ve sürgün/explant oranı ortama ilave edilen BA'în Rosa canina' da 1.0 mg/l ve Rosa dumalis'te 2.0 mg/l dozundan sonra olumsuz yönde etkilenmiştir. Taze ağırlık sürgün/explant oranı ile paralellik göstermiş ve her iki türde de sürgün/explant oranının yüksek olduğu uygulamalarda taze ağırlık fazla olmuştur. Yaprakçık uzunluğu ve genişliği ile yaprak uzunluğu ve genişliği Rosa canina ve Rosa dumalis türlerinde 1.0 mg/l BA miktarına kadar olumlu olarak etkilenmiş, fakat bu dozun üzerindeki uygulamalarda olumsuz etki meydana gelmiştir. Ayrıca, besi yerine BA ile beraber eklenen GA3 yaprakçık uzunluğunu, yaprak uzunluğu ve genişliğini olumlu, yaprakçık genişliğini olumsuz olarak etkilemiş ve daha uzun ve daha dar yaprakçıkların oluşmasına neden olmuştur. Meydana gelen mikro sürgünlerin köklendirilmesi için yapılan besin ortamına oksin grubu hormonların (IBA ve NAA) ilavesi ile ortam yoğunluğunun azaltılması, aktif kömür uygulaması, karanlık uygulaması, past-treatment uygulaması, fenolik madde uygulaması ile sitokinin uygulaması, arpa tohumlan ile co-kültür uygulaması ve vitamin uygulamalarında olumlu sonuç alınamamış ve köklendirme ortamına yerleştirilen mikro sürgünler 10 gün içerisinde ölmüşlerdir. Mikro sürgünlerin bu kadar kısa sürede yapraklarını sarartıp ölmelerinin ve köklenmenin olmamasının etilen sentezinden ve bunun kültür kabı içerisinde birikmesinden kaynaklanabileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Producing of rose-hip species, Rosa canına L. ve Rosa dumalis Bechst.,subsp. boissieri with axillary bud culture was aimed. The research was carried out in tissue culture laboratory, Atatürk University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 1995-1998. Bud breaking and occurrence of the first leaf of two species have been in ten days after they were taken into cultured. The highest rate of proliferation and shoots/explant ratio were obtained for Rosa canina with 1.0+0.1 mg/l BA+GA3 and Rosa dumalis with 2.0+0.1 mg/l BA+GA3. The both ratio were effected negatively after BA was added to the media at the doses of 1.0 mg/I and 2.0 mg/l in Rosa canina and Rosa dumalis, respectively. Fresh weight and shoots/explant ratio showed positive correlation in both species. The leaflet length and width, leaf length and width of Rosa canina and Rosa dumalis were affected positively up to 1.0 mg/l doses of BA, but when this dose exceeded negative effects on these characteristics were determined. However, addition of GA3 to the media with BA affected leaflet width negatively, and caused longer and narrower leaflet formations. Reducing of the media concentration with the addition of auxin hormones (IBA and NAA) used for rooting of micro-shoots, applications of activated charcoal, dark, past-treatment, phenolic compounds with auxin, barley seed with co-culture and vitamin did not give positive result, and micro-shoots placed in rooting media died in ten. days. It was concluded that the reason of dying of micro-shoots in such a short period of time and not having root formation was due to ethylene synthesis and its accumulation in culture tube.