Erzurum merkez ve diğer bazı ilçelerde cremastinae (Hymenoptera ıchneumonidae) türleri üzerinde faunistik ve sistematik bir çalışma
- Tez No: 76924
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
1995-1998 yılla rında Erzurum ili. Merkez ve diğer bazı ilçelerden toplanan Cremastinae (Hymenoptera, Iclıneıımonidae) altfamilyası türleri üzerinde faunistik ve sistematik bir çalışma yapılmıştır, incelenen türlerin önemli taksonomik karakterleri dikkate alınarak, kısa tanımları yapılmış, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmış, taksonomik öneme sahip vücut kısımları çizilmiş, Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Bu çalışma sonunda, Cremastinae altfamilyasına ait 3 cins ve bu cinslere bağlı 12 türün Erzurum ilinde bulunduğu belirlenmiştir. Bu türlerin tamamı Erzurum ili için, Pristomerus pallidus Panzer, Teme lucha discoidalis Szepligeti ve Temelucha İncida Szepligeti türleri ise Türkiye faunası için yeni kayıt oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a faunal and systematic study of the subfamily Cremastinae (Hymenoptera, Ichtieutnonidae) species collected from most of the towns of Erzurum province in 1995- 1998. Total 12 species belonging to 3 genera were found. All of them were new for Erzurum province, Pristomertis. patlidus Panzer, Temelueha discoidaHs Szepligeti and Temetucha Uieitla Szepligeti specie:- are new records for the Turkish fauna The specimens collected in this study were identified into the genera and their species each of which was briefly described based on their laxonuniic characteristics. Keys to the genera and species were prepared and some of the body parts of taxonomic importance were drawn. In addition, their distribution in the research areas, other parts of the country and world were included.