Biber ve domatesteki bakteriyel leke hastalığı (Xanthomonas campestris pv. vesicatoria (Doidge) dye.)'nin biyolojik ve kimyasal kontrolü
Biological and chemical control of bacterial spot disease on pepper and tomato
- Tez No: 76922
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERKOL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bakteriyel leke (Xanthomonas campestris pv. vesicatoria), dünya biber ve domates üretiminde, meyve verimi ve kalitesinde ekonomik kayıplara sebep olan önemli hastalıklardan biridir. Mevcut kontrol yöntemlerinin hastalığın kontrolündeki etkinliği de düşüktür. The Ohio State Üniversitesi (Columbus, ABD)'nde 1997 yılında yapılan bu çalışma ile, biber ve domates bakteriyel leke hastalığının etkili kontrolü için Burkholderia cepacia (BA-7), Pseudomonas putida (BA-8) ve Bacillus subtilis (BA-140) gibi üç farklı antagonistik biyokontrol organizma ve bitki aktivatörü (Actigard) kullanılarak, alternatif bir biyokontrol metodunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için; in-vitro şartlarda biyolojik kontrol bakterilerinin patojen bakteri ile karşılıklı etkileşimleri incelenmiştir. Ayrıca, sera şartlarında 4-5 haftalık biber ve domates bitkileri X c. pv. vesicatoria (108 hücre/ml) ile inokule edilmiş, sonra bitki aktivatörü (35 gr/lıa) ve biyokontrol organizmalar (108 hücre/ml) ile muamele edilerek, hastalık şiddeti ve iitotoksik etkileri varyans analizine (p=0.05) göre değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan biyokontrol organizmaların tümü in-vitro şartlarında X. c. pv. vesicatoria 'ya karşı antagonistik etki göstermişlerdir. Sera şartlarında, Actigard ve üç biyokontrol organizma uygulanan biber ve domates bitkilerinde pozitif kontrole göre hastalık şiddetinde önemli düşüş olmuştur. Fitotoksite test sonuçları, Actigad'ın 35 gr/ml önerilen dozunun, biber ve domatesin büyümesinde önemli bir gerilemeye sebep olduğunu gösterirken, kullanılan biyokontrol organizmaların hiçbirisi fıtotoksik etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Bacterial spot (Xanthomonas campestris pv. vesLcatoria) is one of the most important diseases on pepper and tomato production in the world. The pathogen, causes serious economic loses in fruit yield and quality. Control of this disase using commercial disease management methods is extremely difficult. Therefore, In 1997, this study was performed at the Ohio State University, Columbus, OH., USA to develop an alternative biocontrol method using plant activator (actigard) and tliree different antogogonistik biocontrol agents (Burkholderia cepacia (BA-7), Pseudomonas putida (BA-8) and Bacillus suptilis (BA-140), respectively for effective control of bacterial spot of pepper and tomato. Therefore, the relationship betwen the biocontrol agents and pathogen were examined under in-vitro conditions. Under greenhouse condition pepper and tomato plants (4-5 wk. old) which were inoculated with Xcv 110c after treatment with plant activated (35 gai/lia), or biocontrol agents (108 cfu/ml) were evaluated intens of disease severity volue (DSV) and phytotoxicity effect using ANOVA (Analysis of varience) tests (p=0.05). All of the biocontrol agents used in this study were observed with antogonistik effect againist X. c. pv. vesicatoria 110c in-vitro conditions (on YDC plates). The disease severity data showed that both peppers and tomato plants treated with actigard or any of the three biocontrol organisms have significintly less disease than control plants (no treatment). On the other hand, phytotoxicity test results, (obtained bused on fresh and dry weight of plants) suggested that actigard treatment of the recommended concentration 35 gai/ml caused significat growth reduction in both pepper and tomato plants. Howewer, no phytotoxicity effect was observed on pepper or tomato plants treated with any of biocontrol agent used in this stady.