Investigation of kinesio taping effects on muscular mechanics with novel imaging analyses
Kinezyo bantlamanın kas mekaniği üzerine olan etkilerinin güncel görüntüleme analizleri ile incelenmesi
- Tez No: 769252
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN A YUCESOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Bioengineering, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kinezyo Bantlama (KB), çeşitli nöromuskuloskeletal hastalıkların ve spor yaralan- malarının önlenmesi ve tedavisinde kullanılan elastik terapötik bir banttır. Kas fonksiy- onunu arttırmaya yönelik yaygın kullanımına rağmen, kas mekaniği üzerindeki etkilerinin anlaşılmasında yetersizlik vardır. KB'nin neden olduğu dış yüklere kas mekanik yanıtının in vivo analizleri, bilinmeyen etki mekanizmasını tanımlamak ve bu tür terapötik yaklaşımları geliştirmek için çok önemlidir. Fasyal sistemin müsküler bağ yapılar (epimisyum, perimisyum ve endomisyum) ile sürerliliği ve kas lifleri ile hücre dışı matris arasındaki etkileşim nedeniyle, KB tarafından oluşturulan yüklerin etkilerinin kuvvet iletimi yoluyla derin kas fasyasına dağılması muhtemeldir. Bu tez, bu etkileri Tensiy- omyografi (TMG) ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tabanlı deformasyon ve Difüzyon Tensor Görüntüleme (DTG) tabanlı fiber izleme analizlerinin kombinasyonu ile ele almayı amaçlamaktadır. TMG analizi KB'nin kas dokusu sertliğinde bir artışa ve kas kuvvet üretimi hızında bir azalmaya yol açtığını gösterdi. MRI tabanlı deformasyon ve DTG tabanlı fiber izleme sonuçları, KB tarafından uygulanan dış yüklerin fasikül boyunca kayma gerinimleri ve boy değişimi açısından uzama ve kısalma değişikliğine yol açtığını ve gerinim dağılımlarının tüm denekler için heterojen olduğunu gösterdi. Özetle, KB'nin kas mekaniği üzerine etkilerini değerlendirmek için girişimsel olmayan in vivo analizler kullanıldı. Bu analizlerden TMG yöntemi KB'nin kasın mekanik özellikleri üzerindeki etkilerini incelerken, MRG ve DTG yöntemleri kas boyunca fasikül kayma gerinimleri ve uzunluk değişiklikleri üzerindeki etkilerini ölçmek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Kinesio Taping (KT) is an elastic therapeutic tape that is utilized for the prevention and treatment of various neuromusculoskeletal disorders and sports injuries. Despite its widespread use especially improving muscular function, there is a lack of understanding of its effects on muscular mechanics. In vivo analyzes of muscle mechanical response to external loads caused by KT is crucial to define its unknown action mechanism and to improve this kind of therapeutic approaches. Due to continuity of fascial system by muscular connective structures (epimysium, perimysium, and endomysium) and the interaction between muscle fibers and extra cellular matrix, loading effects imposed by KT are likely to be distributed to deep muscular fascia via force transmission. This thesis aims to address these effects by tensiomyography (TMG) and combination of Magnetic Resonance Imaging (MRI) based deformation and Diffusion Tensor Imaging (DTI) based fiber tracking analyzes. TMG analysis revealed that KT caused an increase in muscle tissue stiffness and a decrease in muscle rate of force development. Results of MRI-based deformation and DTI-based fiber tracking indicated that KT-imposed external loads lead to along-fascicle shear strains and along-fascicle length changes in terms of lengthening and shortening and strain distribution were heterogeneous for all subjects. In summary, non-invasive in vivo analyzes were used to evaluate the effects of KT on muscular mechanics. Among these analyzes, the TMG method was used to measure the effects of KT on the mechanical properties of the muscle, while the MRI and DTI methods were used to measure the effects of KT on along-muscle fascicle shear strains and length changes.