Orak hücre anemili hastalara bakım veren bireylerin depresyon, iyi oluş, psikolojik dayanıklılık ve yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the levels of depression, well-BEİNG, psychological resilience and quality of life of individuals giving care to patients with sickle cell anemia
- Tez No: 769269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Orak Hücre Anemi (OHA)'lı hastalara bakım veren bireylerin depresyon, iyi oluş, psikolojik dayanıklılık ve yaşam kalitesi düzeylerini ve bunların birbirleriyle ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemi Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Hematoloji kliniğinde orak hücre anemi tanısı ile takip edilen 120 hastanın bakım veren bireylerinden oluşmaktadır. Hastaların ve bakım verenlerin demografik verileri kaydedildi. Çalışmada veri toplama aracı olarak,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”,“ Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ)”,“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ)”ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanıldı. Bulgular: Bakım verenlerin orta düzeyde depresyona sahip olduğu (ortanca puan 19) bulundu. Bakım verenlerde psikolojik dayanıklılığının orta düzeyde olduğu (ortanca puan 34) bulundu. Bakım verenlerin yaşam kalitesinde belirgin bir azalma olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study was to examine the levels of depression, well-being, psychological resilience and quality of life of individuals who care for patients with Sickle Cell Anemia (SCA) and their relationships with each other. Materals and Methods: The sample of the study consists of caregivers of 120 patients who were followed up with the diagnosis of sickle cell anemia in the Hematology Clinic of Hatay Mustafa Kemal University Hospital. Demographic data of patients and caregivers were recorded.“Sociodemographic Information Form”,“Beck Depression Scale (BDS)”,“Psychological Well-Being Scale (SPWB)”,“Resilience Scale for Adults (RSA)”, and“SF-36 Quality of Life Scale”were used as data collection tools in the study. Results: Caregivers were found to have moderate depression (median score 19). It was found that the psychological resilience of the caregivers was moderate (median score 34). It was found that there was a significant reduction in the quality of life of caregivers.