TIG kaynak yöntemi kullanılarak AISI 1040 çeliklerinin Ni esaslı B4C ve SiC takviyeli seramik tozları ile kaplanması
Coating of AISI 1040 steels with Ni based B4C and SiC reinforced ceramic powders using TIG welding method
- Tez No: 769279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Tungsten Inert Gaz (TIG) kaplama tekniği ile AISI 1040 çeliğin Ni esaslı B4C ve SiC takviyeli seramik tozlarla kaplanması incelenmiştir. AISI 1040 çeliğinin TIG kaplama yöntemi ile kaplanarak yüzey özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Böylece AISI 1040 çeliğinin aşınma, sürtünme gibi etkenlere karşı servis ömrü uzatılarak ve bakım maliyetleri azaltılması hedeflenmiştir. Ticari olarak temin edilen AISI 1040 çeliğin üzerine Ni esaslı B4C ve SiC takviyeli seramik tozlarla kaplaması yapılmıştır. Seramik tozlarla kaplanan numuneler başarılı bir şekilde üretimleri yapılmıştır. Oluşturulan kaplama tabakasında B4C ve SiC takviye tozu oranının ve üretim parametrelerinin mikro-yapı ve mekanik özellikleri üzerine olan etkisi incelenmiştir. Kaplanan malzeme ile kaplanma tabakası arasındaki geçişler ve mikro yapısal değişimler Optik mikroskop (OM), Taramalı elektron mikroskobu (SEM), Enerji Dağıtıcı X-Işını Spektroskopisi (EDS) ve X-ışını difraktometer (XRD) işlemleri kullanılarak incelenmiştir. Mekanik özelliklerini belirlemek için ise mikro sertlik ölçümleri yapılmış ve aşınma testleri yapılarak deney parametrelerinin sonuçlar üzerindeki etkileri tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, coating of AISI 1040 steel with Ni-based B4C and SiC reinforced ceramic powders by Induction and TIG Welding Method will be investigated. It is aimed to improve the surface properties of AISI 1040 steel by coating with Induction and TIG Welding Methods. Thus, the service life of AISI 1040 steel against factors such as wear, friction and corrosion will be extended and maintenance costs will be reduced. Ni-based B4C and SiC reinforced ceramic powders will be coated on AISI 1040 steel. In the coating process, coating will be provided by using Induction and TIG Welding Method. Different levels of parameters such as the ratio of B4C and SiC reinforcing powder, the heating temperature of the powder and substrate material will be used in the created coating layer. The interface compatibility between the substrate and the coating layer of the coated samples will be examined using Optical microscope (OM), Scanning electron microscope (SEM), Energy-separation X-ray (EDX), X-ray diffractometer (XRD) processes. Mechanical properties and micro hardness measurements will be made, the effects of the test parameters on the results will be investigated by performing wear and scratch tests.